Сезон 2009/10 ще остане записан със златни букви в историята на Челси. След като си осигуриха шампионската титла във Висшата лига, лондончани прибавиха към нея и ФА Къп.

В уникален финален мач на "Уембли" столичани пречупиха с 1:0 абсолютната сензация в този турнир Портсмут. Фалиралият тим от Юга даде сериозен отпор на звездите на "сините", но в крайна сметка загуби. Голът на победата падна половин час преди края и бе дело на Дидие Дрогба.

Първото полувреме на двубоя спокойно може да бъде определено като уникално. Шампионите на Англия имаха тотално превъзходство и удариха цели 5 (!) греди. Гол обаче така и не падна.

Най-напред шанс да се разпише имаше Лампард. Халфът стреля отдалеч, но шутът му облиза страничния стълб и излезе в аут.

В 25-ата минута Саломон Калу направи вероятно пропуска на сезона в Англия. Оставен на 2-3 метра пред опразнената врата на Дейвид Джеймс, крилото не успя да нацели топката добре и я прати в горната греда.

Малко по-късно удар на Тери с глава пак попадна в гредата. Дидие Дрогба също не остана по-назад. Африканецът отправи страхотен шут от фаул, който се отби в горната греда и топна на голлинията. Нападателят тръгна да се радва, но реферът замълча. До края на полувремето  Дрогба имаше още един шанс да се разпише, но отново страничният стълб бе най-верен помощник на Джеймс.

След почивката Портсмут се окопити и започна да играе все по-смело. Феновете на лондончани изтръпнаха в 55-ата минута, когато резервата Белети събори Диндан в наказателното поле - дузпа за Помпи! Зад топката застана Боатенг, но Петер Чех спаси удара му от бялата точка.

Този момент сякаш обезвери играчите на Аврам Грант и Челси отново започна да доминира.  Така логично се стигна до 60-ата минута, когато "сините" най-сетне поведоха. Дрогба изпълни чудесен фаул , топката се удари в гредата...и този път влетя в мрежата!

Играчите на Помпи се опитаха да отвърнат на удара и 10 минути преди края Диндан бе близо до изравняването. Той обаче се размина на сантиметри с чудесното подаване на Белхадж.

Малко преди края Челси получи правото да изпълни дузпа, след като Браун спъна Лампард. Потърпевшият застана зад топката, но би в аут. В крайна сметка обаче този пропуск не се оказа решаващ и лондончани ликуваха с 6-а ФА Къп и първи дубъл в историята си.