Отборът на Челси спечели Купата на Англия за осми път в своята клубна история. Селекцията на Антонио Конте изрисува с цветни краски мрачния си до този момент сезон, след като взе финала срещу Манчестър Юнайтед с минималното 1:0.

В герой за "сините" се превърна лидерът им Еден Азар, който се разписа от дузпа 21-ата минута. Оттам насетне символичните домакини заложиха на здрава защита, а Тибо Куртоа сътвори поредица от решителни спасявания, които не позволиха на съперника да се добере дори до продълженията.

Челси - Манчестър Юнайтед 1:0 (Развой на срещата по минути)

Еден Азар спомогна за осмия "син" трофей от ФА Къп

А когато той биваше матиран, попадението на Юнайтед биваше отменено поради засада така, както се случи с Алексис Санчес в 62-ата минута. В края друг развой на епичния сблъсък можеше да даде Пол Погба, но френският халф не успя да реализира с глава от задължаваща позиция.

Снимка 357570

Така тимът на Жозе Моуриньо пропусна да изравни Арсенал по спечелени отличия в турнира и през тази кампания ще се задоволи със среброто както тук, така и в Премиър лийг.

Типично за стиловете на двамата мениджъри, началните минути на "Уембли" бяха подвластни на предпазливия и позиционен футбол.

Първият голов шанс в този двубой се откри пред символичните домакини. Фил Джоунс допусна груба грешка, опитвайки от собственото си наказателно поле да отправя извеждащ пас по земя. Всичко това спомогна за бърза контраатака на Челси, при която Еден Азар предпочете соловите действия и отправи плътен изстрел в близкия на Де Хеа ъгъл. Испанецът се намеси на висота и отрази.

Снимка 357571

Селекцията на Антонио Конте бе изнервена до максимална степен, след като в 13-ата минута главният съдия на мача - Майкъл Оливър отказа да отсъди дузпа в полза на "сините". Тимуе Бакайоко падна след контакт с Неманя Матич, но според рефера това не бе достатъчно наказание за наказателен удар.

По-силната игра на Челси бе възнаградена и лондончани поведоха в мача с настъпването на 21-ата минута. И отново всичко тръгна от Еден Азар, който пое топката по прекрасен начин в половината на Юнайтед и със светкавична скорост се понесе към полето на противника. Гонещият го Фил Джоунс пък нямаше какво друго да направи освен да го фаулира, правейки дузпа в ущърб на Юнайтед. С отговорната задача се нагърби потърпевшият, който прати Де Хеа в другия ъгъл!

Снимка 357587

Отговорът на "червените дяволи" не закъсня и в 29-ата минута Пол Погба шутира от средна дистанция. Макар и заслепен от слънцето срещу него, Куртоа остави коженото кълбо безопасно да премине покрай дясната му греда.

Фил Джоунс можеше да се реабилитира за направената дузпа, секунди преди края на полувремето. Националът на Англия бе добре позициониран в полето на съперника и отправи изстрел с глава, който обаче не намери мрежата на "сините". Стихийният натиск на "червените дяволи" продължи и малко след това възможност се откри и пред непримиримия Маркъс Рашфорд. Младокът обаче бе отчаян, след като ударът му от няколко метра, попадна в тялото на играч от Челси.

Снимка 357585

Тибо Куртоа действа на сигурно в 52-ата минута, след като боксира опасен изстрел от фаул на Маркъс Рашфорд. Изпълнението му имаше идеята да бъде засечено с глава от някой негов колега, но в крайна сметка всичко завърши със спасяването на белгиеца.

Обръчът пред вратата на Челси се стесняваше. Ново положение за изравнителен гол се откри пред Маркъс Рашфорд в 59-ата минута. Нападателят стреля извън границите на наказателното поле, но стражът на съперника бе заел добра позиция и отрази.

Снимка 357574

Гол във вратата на Челси все пак падна в 62-ата. Радостта на Алексис Санчес обаче не бе повече от 3 секунди, тъй като попадението на Алексис Санчес правилно бе отменено поради засада. Въпреки кристално ясната ситуация, главният рефер се застрахова и използва системата за видеоповторение.

Снимка 357586

Макар и натискът на Юнайтед да беше осезаем, Челси можеше да реши този мач с гол в 70-ата минута. Давид Де Хеа спаси отблизо шут на Маркос Алонсо, който се бе озовал на страхотна позиция при една бърза "синя" акция. Миг по-късно, опит да върне топката в опасната зона направи Виктор Моузес, но коженото кълбо срещна ръката на Ашли Йънг. Главният арбитър на срещата обаче незнайно защо не пожела да отсъди заслужена дузпа за тима на Конте.

Маркъс Рашфорд не успя да преодолее Тибо Куртоа и при третия си опит в този финал. В 72-ата минута той навлезе мощно в зоната на Челси, но диагоналният му изстрел бе париран от изглеждащия непробиваем днес белгийски вратар.

Снимка 357589

Никой от лагера на Юнайтед не можеше да повярва на случилото се в 83-ата минута, когато изравняването отново убягна от "червените дяволи". Пол Погба се оказа непокрит след изпълнение на корнер, но дори и по този начин изстрелът му с глава не матира съперниците от Челси.

Снимка 357581

Източник: EPA/БГНЕС

До края "сините" успешно защитиха своята крехка преднина и така спечелиха осмия си трофей в турнира за Купата на Англия. Постижението бе историческо и за кариерата на Антонио Конте, който за първи път през кариерата си печели надпревара, различна от клубен шампионат.