Челси победи Евертън с 2:1 в 128-ия финал за Купата на Англия. Лондончани се наложиха с попадения на Дрогба и Лампард, след като Саха изведе напред отбора от Ливърпул.

„Карамелите" започнаха вихрено срещата и в 25-ата секунда вече ликуваха. Луис Саха наказа Чех още преди да е изтекла и половин минута от началото на двубоя. Нападателят засече топката с левия крак от воле, пращайки я в долния ляв ъгъл на вратата.

Челси се поокопити и започна да атакува противника, създавайки опасности. Есиен имаше възможност да изравни в 14-ата минута, но ударът му профуча над вратата. Изравнителното попадение стана факт в 21-ата минута. Флоран Малуда напредна по лявото крило и центрира в наказателното поле, където Дидие Дрогба стреля с глава в долния десен ъгъл за 1:1.

Голът вдъхнови играчите на Челси, които се впуснаха в търсене на пълен обрат. Лампард можеше да го стори в 23-ата минута, но точността му изневери. В редиците на Евертън деен беше Маруане Фелайни, който на няколко пъти тормози отбраната на лондончани. Ливърпулци заложиха на центрирания, но те не дадоха резултат.

Втората част започна с промяна в състава на Евертън. Мойс замени Тони Хиберт с Ларс Якобсен. Челси продължи да владее по-дълго топката, но по-атакуващ в първите минути беше съставът от Ливърпул. Първата смяна в редиците на столичани стана факт в 61-ата минута, когато на мястото на Есиен се появи Михаел Балак.

Секунди след промяната Кейхил отправи хубав удар от далечно разстояние, но право в ръцете на Петър Чех. Голмайсторът на Евертън Луис Саха можеше да повтори успеха си в 67-ата минута, засичайки опасно центриране, но не успя да уцели вратата.

Три минути по-късно шанс за гол се откри пред Челси. Малуда проби и центрира опасно, но Фелайни успя да отклони леко топката, която се удари в Дрогба и излезе в аут.

Мигът на радост в лагера на столичани беше факт в 72-ата минута. Франк Лампард овладя пас на Дрогба, тръгна вдясно, спря рязко и смени посоката на движение, отправяйки удар в горния ляв ъгъл на вратата - 2:1 за Челси.

Евертън имаше шанс да изравни секунди след попадението в собствената си врата. Стивън Пиенаар стреля опасно към вратата на Чех, но топката премина встрани от целта. Мениджърът на Евертън Мойс предприе смяна, за да освежи атаката си. На мястото на голмайстора Саха се появи Джеймс Вогън.

В Челси претендираха за трети гол в 78-ата минута. Шут на Флоран Малуда срещна напречната греда и тупна около голлинията, но не последва сигнал на страничния съдия за нов гол във вратата на Евертън.

Ливърпулци опитаха да се върнат в срещата, залагайки отново на центрирания към Чех. Дейвид Мойс предприе и третата си смяна в 82-ата минута, като на мястото на Озмън се появи младокът Дан Гослинг.

В 84-ата минута жълт картон за симулация получи Франк Лампард, който падна в наказателното поле на „карамелите", търсейки дузпа. В минуните до края Евертън не се предаде и опита с многоходови атаки да си отвори пространства в отбраната на съперника.

Кейхил пробва далечен удар в 89-ата минута, но топката премина встрани от левия страничен стълб в аут. Във втората минута на добавеното време Никола Анелка можеше да реши всичко в мача, но ударът му не намери очертанията на вратата на Тим Хауърд.

В последните секунди Челси успя да задържи топката в полето на съперника и триумфира след последния съдийски сигнал на Хауърд Уеб.

Челси - Евертън 2:1 (1:1)

0:1 Саха (1 мин)
1:1 Дрогба (21)
1:2 Лампард (72)

Челси: Чех, Босингва, Алекс, Тери, Коул, Есиен (61 - Балак), Микел, Лампард, Анелка, Дрогба, Малуда

Мениджър: Гуус Хидинк

Евертън: Хауърд, Хиберт (46 мин - Якобсен), Йобо, Лескът, Бейнс, Озмън (82 - Гослинг), Невил, Пиенаар, Кейхил, Фелайни, Саха (77 - Вогън)

Мениджър: Дейвид Мойс

Жълти картони: Микел, Лампард (Ч); Хиберт, Невил, Бейнс (Е)