През 2008 г. скромният английски отбор Борнемут е само на пет минути от ликвидация. Отборът се намира в процедура по несъстоятелност, наказан е с десет точки и се озовава в най-ниското ниво на професионалния футбол - Втора лига. Тогава Джеф Мостин пише чек за 100 хиляди паунда и успява да спаси клуба. "Черешките", както е прозвището на тима, започват следващия сезон с наказание от 17 точки. В голяма част от шампионата те се намират в зоната на изпадащите, но все пак успяват да избегнат пропадането до конференциите.

През лятото на 2009 г. консорциум, включващ Мостин, Адам Мъри, Стивън Слай, Нийл Блейк и Еди Мичел, придобива контролния пакет акции, за да започне възраждането на Борнемут. Шест години по-късно отборът от 183-хилядния едноименен град на югоизточното крайбрежие влезе във Висшата лига за първи път в своята история. "Черешките" последваха Уотфорд и си гарантираха промоцията след убедителна победа с 3:0 над Болтън, която ги направи недостижими за третия "Мидълзбро" кръг преди края на сезона в Чемпиъншип.

Борнемут успя да избегне драмата на последния кръг, след като Марк Пю откри резултата в 39-ата минута, Мат Ричи удвои пет минути по-късно, а Калъм Уилсън направи 3:0 в 78-ата минута. "Болтън" игра в намален състав след 70-ата минута заради директен червен картон на Дориан Дервит.

Щом реферът даде последния съдийски сигнал, феновете нахлуха на терена, за да отпразнуват с играчите и феновете историческата първа промоция за Висшата лига. Много деен в празненствата беше и президентът Мостин, който първо се радваше бурно във ВИП ложата, след това слезе да празнува с феновете на терена, а накрая и с играчите и треньорите в съблекалнята.

"Преди шест години бяхме на ръба на пропастта. Невероятно е, че успяхме да си проправим път през всички нива на Футболната лига до Висшата лига. Не мисля, че дори най-големите оптимисти са си представяли, че подобно нещо може да се случи", заяви Мостин пред Би Би Си.

Една от ключовите фигури за възхода на Борнемут е мениджърът Еди Хауи, който е юноша на клуба и прекарва в него по-голямата част от кариерата си - между 1994 и 2002 г. Именно в родния си тим започва и треньорската си кариера едва на 31 години. Хауи поема отбора през декември 2008 г. и го спасява от изпадане въпреки наказанието от 17 точки. Година по-късно "черешките" печелят промоция за Първа лига.

Още в първия си сезон в третото ниво Борнемут стига до пелйофите, но отпада в първия кръг. Няколко месеца по-късно руският бизнесмен Максим Демин купува 50% от акциите на клуба - 44% от Мостин и 6% от Слай. Последвалият сезон е разочароващ. Хауи, който напуска през януари 2011 г., за да поеме Бърнли, се връща начело на тима през октомври 2012 г. В края на сезона "Борнемут" печели промоция за Чемпиъншип, а през есента на 2013 г. Демин откупува и останалите 50% от Мичел. На президентския пост застава Мостин.

"За мен ние постигнахме невъзможното. Това е перфектната история за всички фенове на футбола. Надявам се тя да вдъхне надежда на всеки клуб, че може да измине пътя от забвението до Висшата лига. Много съм горд с всички. Респект за собственика, за изпълнителния директор и за всички служители в клуба. Когато дойдох тук, ние дори не можехме да си позволим дори първокласна пощенска марка. Сега сме във Висшата лига", каза още Мостин.

Хауи също си спомня тежките моменти и несигурността около бъдещето на Борнемут. Клубът беше на колене преди шест години. Нямахме нищо. Тогава група привърженици бръкна в джоба си, за да спаси клуба, и сега това им се отплаща. "Борнемут" е отборът, който съм гледал като дете и който ми даде възможност да бъда във футбола както като играч, така и като треньор. Аз трябва да съм благодарен, а не да благодарят на мен (за влизането във Висшата лига)", заяви мениджърът.

Борнемут заслужава тези светли дни. Това е приключение, през което не сме очаквали да минем. Но с много здрава работа и някои инвестиции успяхме да го направим. Играчите бяха фантастични и заслужават това, което постигнаха", каза още 37-годишният специалист.

Хари Реднап винаги е бил смятан за най-великия мениджър на Борнемут. Дори той признава, че постигнатото от неговия далеч по-млад колега не може да бъде съпоставено с постигнатото от останалите треньори в 125-годишната история на клуба.

"Бях начело на Борнемут десет години (1983 - 1992 г.) и бях най-успешният мениджър в историята на клуба. Еди Хауи дойде и ме издуха. Той е фантастичен. Обичам да ги гледам как играят. Ако нямам ангажимент следващия сезон, ще си купя сезонни билети и ще ги гледам всяка седмица", каза Реднап, който е и бивш играч на "черешките".

"Не мисля, че много от нас, феновете на Борнемут, дори са мечтали за Висшата лига. Бяхме на колене и събирахме пари в кофи. Еди Хауи беше играч, когато феновете успяха да спасят клуба. Сегашният ни асистент Джейсън Тиндал беше една от първите покупки, които тръстът на феновете направи. (Настоящият посланик) Стив  Флечър също беше в тима. Всички те продължават да са заедно и да работят със страст, дух и обединеност", разказа Уоткинс.

Макар и рядко срещано за чуждестранните собственици на отбори в Англия, Максим Демин е най-непознатото лице в Борнемут. Руският бизнесмен, който е натрупал своето състояние в производството на пластмаса, може спокойно да се разходи из града и да не бъде разпознат. Той живее в Швейцария и от суеверие през този сезон не е посетил нито един мач. През есента обаче ще бъде собственик на отбор в най-комерсиалната футболна лига в света.

Борнемут ще бъде малка риба сред акулите във Висшата лига. Със стадион за 11 700 зрители, с годишен оборот от 5.1 млн. паунда и рекорден трансфер от 3 милиона, платени за нападателя Калъм Уилсън през лятото, ще има трудна задача да оцелее в елита. В клуба обаче вярват, че могат да го направят - с много работа през лятото и със запазване на атакуващия и резултатен футбол, с който тимът впечатли всички през този сезон.

"Мисля, че ще оцелеем. Начинът, по който играем, ще направи впечатление във Висшата лига. Според мен имаме също толкова голям шанс, колкото всеки отбор, спечелил промоция през последните години", каза още президентът Мостин.