Арсенал победи Челси с 2:1 и за  рекорден 14-и път спечели ФА Къп. Финалът на "Уембли" беше много оспорван, като "сините" започнаха по-силно, но допуснаха обрат благодарение на по-добрата тактическа постановка на Микел Артета.

Арсенал - Челси, на живо

Арсенал - Челси 2:1, Два гола на Обамеянг направиха обрата

Финал №139 за ФА Къп противопоставя два лондонски отбора, които ще мерят сили без публика

Мачът започна двуостро. Първото положение беше за Арсенал, но Обамеянг стреля неточно с глава.

Последваха много силни минути за Челси. Мейсън Маунт отне топката в средата, напредна  и стреля хубаво. Мартинес се разтегна и изби в корнер. В следващата пета минута "сините" откриха след хубава акция отляво на Маунт. Той подаде на Жиру, който отклони с пета към Кристиан Пулишич. Американецът се освободи и отблизо вкара за 0:1.

В следващите 15-ина минути момчета на Франк Лампард владееха инициативата, но още едно хубаво спасяване на Мартинес ги лиши от ново попадение.

Снимка 490553

След почивката за вода играчите на Арсенал излязоха преобразени. Първо Никола Пепе вкара с хубав удар от границата на наказателното поле, но Нейтланд-Майлс се оказа в засада и попадението беше отменено.

В 26-ата минута Антъни Оливър отсъди дузпа, потвърдена от ВАР, за задържане на Обамеянг от Аспиликуета. Габонецът изравни хладнокръвно.

До края на полувремето играта беше около и в наказателното поле на Челси, но серията от мелета не доведе до ново попадение. Капитанът на "сините" Аспиликуета се контузи и трябваше да бъде заменен.

Снимка 490554

Веднага след подновяването на играта Кристиан Пулишич също се контузи и напусна изнесен от лекарския екип. Това не смути "сините" и те натиснаха трайно. Защитата на Арсенал не допускаше удари, а при всяка възможност "артилеристите"  контраатакуваха опасно.

При първата добра възможност Обамеянг не успя да отиграе в топката. Но в 67-ата минута той показа класата си и хладнокръвно направи обрата пълен.

Срещата се изнерви и Матео Ковачич получи втори жълт картон за груб фаул срещу Гранит Джака. Все пак "сините" направиха всичко възможно за да изравнят в последните минути.

Снимка 490545

С този успех Арсенал влезе в групите на Лига Европа и засега изкара от тях големия съперник Тотнъм, който ще трябва да започне от втория квалификационен кръг. Съществува и вариант "шпорите" да пропуснат Евротурнирите, но за целта Уулвърхямптън трябва да спечели настоящото издание на Лига Европа.