Един от най-великите нападатели в историята на английския и световен футбол - Алън Шиърър официално сложи край на състезателната си кариера.

Пред 52 000 зрители на "Сейнт Джеймсис Парк" в Нюкасъл, тимът на Шиърър победи в бенефиса на 35-годишния футболист, шотландския Селтик с 3:2.

Шиърър се раздели с активния футбол с гол, след като донесе победата за Нюкасъл, вкарвайки дузпа, в самия край на срещата, за 3:2 за тима от Висшата лига на Англия.

Нападателят се появи на терена специално за изпълнението на наказателния удар, след като бе сменен от Майкъл Чопра още в първата минута на двубоя под бурните овации на публиката.

Всички голове паднаха след почивката. Луке изведе Нюкасъл напред в 54-ата минута, но с голове на Шон Малоуни в 78-ата и Джон Хартсън в 82-ата минута Селтик доведе нещата до 2:1 в своя полза.

В 90-ата минута Лоусън възстанови равенството, а в продължението се стигна до дузпата за Нюкасъл, реализирана от Шиърър.

В редиците на Селтик до 68-ата минута на терена бе капитанът на българския национален отбор по футбол Стилиян Петров.

Започналият професионалната си кариера преди 18 години с екипа на Саутхемптън, Алън Шиърър има 733 мача и 379 гола с екипа на "светците", Блекбърн и Нюкасъл, в чийто редици е от 1996 година.

Само за "свраките" нападателят е забил 206 гола в 404 мача.

За националния тим на Англия, чийто капитан е бил, има 63 мача и 30 гола.