Тази седмица се навършиха 5 години, откакто руският олигарх Роман Абрамович откупи акциите на английския Челси. Това даде началото на голяма промяна не само в лондонския клуб от елитния квартал, но и на целия футбол в Англия и Европа. Мненията за това дали Абрамович е направил добро или не на футбола са разделени. Предлагаме Ви погледа на двама души, които са на двата полюса – шефът на Съюза на футболистите Гордън Тейлър и началникът на Съюза на мениджърите Ричард Бийвън.

Гордън Тейлър: Роман направи добро за играта

Според Гордън Тейлър Роман Абрамович е донесъл само добро за футболната игра. Руският олигарх е изстрелял Висшата лига на първото място в света, купувайки едни от най-големите звезди. Според Тейлър тези действия са се отразили силно положително на Манчестър Юнайтед, Ливърпул и Арсенал, тъй като с вдигането на летвата, техните ръководства са се видели принудени да инвестират доста повече средства за футболисти.

„Благодарение на парите, които Роман Абрамович похарчи, откакто дойде, летвата се вдигна страшно високо. Той е една от главните причини Висшата лига да стане най-силната в света, което веднага се видя и в Шампионската лига, където имахме 3 полуфиналиста и английски финал. Вижте само какво световни звезди доведе руснакът на „Стамфорд Бридж” – Дрогба, Балак, Чех. Благодарение на тях феновете на Челси изживяват истинско пътуване на вълшебен килим. Преди 5 години имахме два големи отбора – Манчестър Юнайтед и Арсенал, а сега са 4. Абрамович бе първия мултимилионер от чужбина, който купи тим от Висшата лига. Той повлече крак и дойдоха Глейзър, Хикс, Жилет и още и още. Знам, че много хора не са доволни от това, което става. Мишел Платини е сред тях, но и той не може да отрече, колко силна е Висшата лига”, каза Тейлър.

Сега за Челси започва ерата на 4-тия треньор при собственик Абрамович. Луиш Фелипе Сколари трябва да изгради нов тим, въпреки че за Клаудио Раниери, Жозе Мауриньо и Аврам Грант вече бяха похарчени няколкостотин милиона паунда.
„Това което е ясно за Роман Абрамович е, че обича играта. Обича Челси и има огромното желание те да успяват. Той не е дошъл тук за да си тръгне скоро и доказа това бъркайки се в джоба, за да съдейства на всеки мениджър. Той иска да вижда Челси да играе атрактивно. Затова и понякога е ядосан”

За Гордън Тейлър е важен и фактът, че в Челси играят достатъчно британци. „Абрамович не е изградил тим, в който тотално да доминират чужденците. Да тук са Карвальо, Анелка и други, но до тях играят Ашли Коул, Шон Райт Филипс, Джон Тери, Франк Лампард и Джо Коул. Това английско ядро е много важно и то е крайъгълният камък за успеха на Челси, откакто тук е Абрамович.

Ричард Бийван: Роман е вреден за футбола

Шефът на съюза на мениджърите Ричард Бийвън смята, че любовта на Роман Абрамович към играта се изразява в това, че той е твърде самовлюбен и иска да има последната дума в Челси и то относно въпроси, които не са му в компетенцията. Бийвън добави, че е чувал в Русия Абрамович да казва на свои приятели, че той решава кой да играе и кой е най-подходящ за селекцията.

„В Русия се говори, че по време на официални вечери Абрамович разправя, че иска да е по-близо до самата игра, отколкото до бизнес-въпросите. Той говори, че допринася за над 30% поведението на играчите на терена, което е необичайно за неговия пост. Освен това той се грижи за новите покупки, не само като дава парите за тях, ами и с активно участие в преговорите. Надявам се, че сега, когато Сколари е тук Абрамович ще отстъпи малко и ще остави бразилеца да си върши работата.”

Според Бийвън Абрамович е показал тъмната си страна, след като е уволнил Аврам Грант, който изведе Челси до първи финал в Шампионската лига. „Челси не е нормален клуб. Абрамович е един от най-богатите хора в света и иска да вижда тима му да печели трофей. Но иска това да става внезапно, в много кратки срокове, което е невъзможно. В света има 5-6 клуба, които действат така, когато не постигнат нещо, което са си поставили като цел за сезона. Първо се срещат с Аврам Грант да обсъдят средносрочния и дългосрочния план, а после го уволняват след финал в Шампионската лига”, каза Бийван.

Според легендата на Челси Пат Невин засмукването на световни звезди разваля английската идентичност на Челси. „Скот Паркър щеше да се превърне в несменяем титуляр в националния отбор на Англия, а вижте какво стана, когато премина в Челси. С Глен Джонсън се получи същото. Когато си млад и Челси те поиска трудно можеш да откажеш. Но после идва по-лошото. В Челси не може да пробие млад англичанин, а ако искаш някой ден да си национал трябва да играеш редовно още от 17-18 годишен. Мисля, че Англия страда заради това, но така не е само в Челси, а и в другите големи отбори”.

 

ПРЕДИ И СЕГА:

Последният мач на Челси преди Роман Абрамович да купи тима:
11 май 2003, Висша лига - Челси – Ливърпул 2:1
Титулярните 11: Кудичини, Мелхиот, Гала, Десаи, Бабайаро, Гронкяер, Пти, Лампард, Льо Со, Хесълбанк, Гудйонсен.

Последният мач на Челси засега:
21 май 2008, Шампионска лига-финал – Манчестър Юн – Челси 1:1
Титулярните 11: Чех, Есиен, Карвальо, Тери, Ашли Коул, Балак, Макелеле, Лампард, малуда, Джо Коул, Дрогба

АБРАМОВИЧ В ЦИФРИ:

6 – спечелените от Челси трофеи:

2 – шампион на Англия (2005 и 2006)

1 – Купа на Англия (2007)

2 – Купа на лигата (2005 и 2007)

2 - жени смени Абрамович. Когато купи Челси бе женен за Ирина, но през 2007 се разведе и сега е с Дария Жукова.

11,7 милиарда паунда – според „Съндей Таймс” толквоа е богатсвото на руснака

 

ХАРЧОВЕТЕ ПО СЕЗОНИ

Юни 2003-2004 – 130,6 милиона паунда

Деймиън Дъф – 17 милиона
Уейн Бридж – 17м
Джо Коул – 6,6м
Скот Паркър – 10м
Глен Джонсън – 6м
Хуан Верон – 15м
Ернан Креспо – 16,8м
Клод Макелел – 16,6м
Адриан Муту – 15,8м
Джереми – 7м
Алексей Смертин – 3,4м
Клаудио Раниери (заплата – 2,6м за година + 8м неустойка)

Юни 2004 – 2005 – 98,2 милиона паунда

Дидие Дрогба – 24м
Рикардо Карвальо – 19,8м
Пауло Ферейра – 13,2м
Ариен Робен – 12м
Тиаго – 8м
Петър Чех – 7м
Ярошик – 5м
Матея Кежман – 5м
Жозе Мауриньо (заплата – 4,2 м)

Юни 2005 – 2006 – 59,6 милиона паунда

Михаел Есиен – 24,4м
Шон Райт-Филипс – 21м
Асиер дел Орно – 8м
Ласана Диара – 1м
Жозе Мауриньо (заплата – 5,2м)

Юни 2006 – 2007 – 70,2 милиона паунда

Андрей Шевченко – 30м
Джон Оби Микел – 15м
Соломон Калу – 8м
Халид Буларуз – 7м
Ашли Коул – 5м
Жозе Мауриньо (заплата – 5,2м)

Юни 2007 – 2008 – 51 милиона паунда

Никола Анелка – 15м
Бранислав Иванович – 9м
Жозе Мауриньо (20 милиона неустойка)
Аврам Грант – 7м (2м заплата и 5м неустойка)

 

Общо – 409,6 милиона + цената на клуба 140 милиона = 549,6 милиона паунда

За играчи – 378 милиона

Най-скъп трансфер: Андрей Швеченко (Милан) – 30,8м паунда

Аврам Грант: 24 милиона за 3 играча
Жозе Мауриньо: 225,8 милиона за 24 играча
Клаудио Раниери: 128,2 милиона за 25 играча

"Мирър"