Дунав победи с 5:0 румънския Прогресул 05 от Букурещ в шестата си и последна лятна контрола. Точни за русенския тим бяха Джан Хасан (4', 11'), Йордан Димитров (68', 87') и Драгош Фирцулеску (75'д.).

Срещата се игра на основното игрище на комплекс "Дунав" и бе излъчена в пряко предаване по канала FCDLive в официалната страница на "Драконите" във Фейсбук.

Снимка 542359

Източник: Официален сайт на Дунав (Русе)

Преди нейното начало бяха представени всички 23-ма футболисти, на които треньорите Ивайло Кирилов и Мартин Цирков ще разчитат през сезон 2021/ 2022. От тях 20 са родени в Русе и/или изградени като футболисти в Академията на "Дунав", а 18 на възраст до 21 години.

Дунав победи дубъла на Стяуа

"Драконите" се наложиха с 2:1

Всички те излязоха, придружавани от някои от най-малките деца от Академията, и облечени в новите екипи - по дизайн направен специално за Дунав от немската фирма "Uhlsport" по поръчка и идейна концепция на футболния клуб.

Домакините бяха по-активни още от първите минути. Още в 4-ата минута Джан Хасан се възползва от грешка на румънския вратар Цезар Станку, който бе излязъл да пресрещне топката извън наказателното поле, отне топката и отбеляза за 1:0.

Снимка 542358

Футболистите на Прогресул 05 обаче не се притесниха от това и в 9-ата минута бяха близо до изравняването, но удар на Себи Терня бе спасен от Винченцо Ангелов. Само 2 минути по-късно все пак дунавци удвоиха аванса си.

Джан Хасан отново бе точен, след като бе изведен сам срещу противниковия вратар. До края на първата част "Драконите" продължиха да са по-активни и да владеят повече топката, но до ново попадение не се стигна.

След почивката по традиция бяха извършени множество смени. Малко след подновяването на играта Хасан имаше възможност да направи резултата класически, но след неговия удар топката срещна напречната греда. Румънският вратар Цезар Станку пък спаси няколко опасни изстрела на Преслав Петков.

Снимка 542357

В 68-ата минута Йордан Димитров все пак вкара за 3:0. Той прати топката в горния десен ъгъл на вратата на Прогресул 05 с прецизен изстрел от границата на наказателното поле. Малко след това Роберт Кристе получи червен картон след поредно нарушение срещу русенски футболист, но поради приятелския характер на срещата бе заменен от свой съотборник.

В 75-ата минута един от най-активните в предните дунавски позиции през втората част Драгош Фирцулеску бе спрян непозволено в наказателното поле на гостите и реферът Ивелин Занев отсъди дузпа, която бе превърната в гол за "Драконите" от потърпевшия румънски футболист на Дунав за 4:0.

В 87-ата минута Йордан Димитров отбеляза втория си гол в мача. Той изпълни точно пряк свободен удар от границата на наказателното поле в долния ляв ъгъл на румънската врата за крайното 5:0.

По този начин "Драконите" записаха пореден успех в предсезонните си проверки до момента след победите с 4:0 като гост на варненския Спартак, със 7:1 срещу Спартак II Вн в Русе и с по 2:1 в Плевен срещу местния Спартак и в Русе срещу FCSB II и загубата с 2:4 от Прогресул-Спартак.

След седмица започва и първенството в Североизточната Трета лига. На 14 август, от 18 ч. Дунав приема отбора на Рилци (Добрич) в първия си мач от сезон 2021/ 2022.

Дунав представя футболистите и новите екипи днес

Това ще се случи преди днешния приятелски мач на "Драконите" срещу румънския Прогресул 05 от Букурещ