Словенецът Тадей Погачар продължава да пише историята на колоездене и да има напълно реален шанс да стане първият човек, който печели Обиколките на Италия, Франция и Испания в рамките на една календарна година.

На връх националния празник на Франция 25-годишният състезател на тима на Обединените арабски емирства спечели 14-ия етап от "Тур дьо Франс" и ще навлезе в последната състезателна седмица от най-голямото колоездачно състезание в света с преднина от над три минути пред втория Йонас Вингегор (Дания/Висма-Лийз а байк).

За втори пореден ден в планините в Южна Франция Погачар и Вингегор бяха звездите на етапите, но както и вчера словенецът бе с класи над шампиона от последните две издания на Обиколката на Франция.

Погачар измина за 5 часа, 13 минути и 55 секунди 197-километровата дистанция от Лундевил до Платьо дьо Бей, като най-впечатляващо бе представянето му на последната височина от висша категория - Платьо дьо Бей. Той я качи за 39 минути и 47 секунди, което е с близо четири минути по-добро време от стария рекорд на италианската легенда Марко Пантани.

Вингегор, който започна деня на изоставане от 1:57 минути в генералното класиране от Погачар предприе атака на последната височина. Словенецът обаче се залепи за гърба му и след като двамата излязоха най-отпред около пет километра преди финалната линия, Погачар атакува. Вингегор нямаше никакъв отговор срещу големия си съперник и в крайна сметка успя да финишира чак на минута и осем секунди зад него.

Трети на финала дойде белгиецът Ремко Евенепул (Соудал Куик-Степ), който завърши на 2:51 минути от победителя. Испанецът Мигел Ланда (Соудал Куик-Степ) финишира четвърти на 3:54 минути от Погачар, а всички останали пристигнаха на повече от 4:30 минути.

В генералното класиране носителят на "жълтата фланелка" Погачар има преднина от 3:09 минути пред Вингегор. Евенепул е трети на 5:19 минути, а четвъртият Жоао Алмейда (Португалия/ОАЕ) е 10:54 минути.

Погачар е лидер и в класирането при катерачите със 77 точки, докато при спринтьорите "зеленото трико" остава на гърба на еритрееца Биниам Гирмай от тима на Интермарше.

В понеделник е последният почивен ден от Обиколката на Франция. Състезанието продължава във вторник със 188,6-километров равнинен етап от Грисан до Ним.

Погачар отвори разлика от две минути в генералното класиране на "Тур дьо Франс"