Близо 500 души взеха участие в трите тура от мащабното колоездачно събитие "ДЗИ Вело 2019". В Русе бяха излъчени не само победителите от състезанията за Купа Русе, но и шампионите в различните категории в генералното класиране след Купа Габрово и Купа Варна.

Финалното състезание в категория "Елит" при мъжете се оказа решаващо за определяне на носителя на купата. Шампион стана Марио Сучев от КК "Драг", който в Русе завърши пред Венцислав Венков ("Мартиг") и Радослав Константинов ("Черноморец"). Победата на Марио Сучев и третото мястото на участника на Олимпийските игри в Атина Константинов позволи на представителя на КК "Драг" да изпревари Радослав в генералното класиране само с 1 точка, след като Константинов имаше преднина от 3 т. след състезанията в Габрово и Варна. Трети в крайното класиране се класира Ясен Александров КК "Варна".

При юношите старша възраст в Русе спечели Петър Димитров ("Несебър") пред Йордан Петров ("Сините Камъни") и Любомир Илчев ("Варна"). Второто място бе достатъчно на Петров да завърши с точка аванс пред Димитров на върха за голямата купа, а Илчов завърши трети.

Колоезденето завладява Варна на 5 октомври

Над 220 души участваха в Купа Габрово от „ДЗИ Вело 2019“

При юношите младша възраст Мартин Маринов ("Янтра-Исполин") се възползва от отсъствието на победителя в Габрово и Варна Габриел Грозев ("Верея"), за да спечели и в Русе, и да го изпревари в генералното класиране. Втори в Русе завърши Иван Бонев ("Сините Камъни") пред Христомир Дончев ("Лястовица 1905"). В надпреварата за голямата купа Маринов спечели пред Бонев и Грозев.

При момчетата старша възраст шампион след трите старта стана Радостин Златев ("Верея") пред Тома Зафиров ("Несебър") и Дениз Ахмед ("Сините Камъни").

При момчетата младша възраст първенец в генералното класиране стана Никола Добрев ("Варна"), изпреварил с точка Николай Гълъбов ("Несебър"). Трети е Светозар Иванов ("Янтра-Исполин").

За награждаването във финалното състезание в Русе пристигнаха Коста Чолаков, главен изпълнителен директор на ДЗИ и Диана Стойнова, главен търговски директор на компанията. Те, заедно с регионалния мениджър на ДЗИ за Русе Силвия Няголова, връчиха купите и медалите на призьорите при професионалисти и любители.

Десетки любители на колоезденето се възползваха и в Русе от възможността да се включат в отделна надпревара по трасето за професионалистите и да се забавляват, спортувайки. Сред включилите се любители бе и Димитър Михайлов от организацията "Ракът е диагноза, а не присъда", който се забавлява и спортува, насочвайки вниманието към смисъла хората да даряват кръвотворни стволови клетки. 29-годишният Димитър се разболява, когато е на 23, от b-лимфобластна левкемия. Лекува се изцяло в България - първо във Варна, а после и в София, където му правят и трансплантацията на стволови клетки през май 2014 г. Над 5 г. от трансплантацията е в много добро здравословно състояние. Учител е по физическо възпитание. В същото време участва и в маратони. Включи се и в любителския старт на "ДЗИ Вело 2019" в Русе и отново показа и духа си, и вярата в българските доктори, и смисъла от даряване на стволови клетки.

Събитията се организират по инициатива на ДЗИ в продължение на отговорното отношение на компанията към обществото, в което се развива. "ДЗИ Вело" е част от мащабната политика на КВС Груп в България, която насърчава дейности за опазването на околната среда и намаляването на негативните въздействия върху климата.

Партньори на организаторите през 2019 г. бяха още Община Габрово, Община Варна и Община Русе, както и Колоездачен клуб "Несебър", Колоездачен клуб "Янтра- Исполин" и Колоездачен клуб "Варна".

Участник на Олимпийски игри води при мъжете на колоездачното състезание в Русе

От 9 до 10 часа сутринта на 12 октомври всички любители могат да се регистрират на място