Левски стартира по любопитен начин защитата на трофея си от турнира за Купата на България. В двубой от фазата на 1/16-финалите селекцията на Станимир Стоилов надви като гост представителя на Трета лига - Вихрен с 4:1. Двубоят се превърна в истински празник за град Сандански, а мечтата на домакините заживя свой собствен живот, когато още в шестата минута култовият Митко Удоджи порази мрежата на Николай Михайлов.

Постепенно Левски се измъкна от деликатната ситуация и обърна категорично нещата в своя полза чрез попаденията на Роналдо, Андриан Краев, Уелтън и Георги Миланов от дузпа. Резултатът можеше и да набъбне, но по веднъж гредата удариха младият Асен Митков и Уелтън.

Снимка 595712

Източник: startphoto.bg

Триумфът дава поводи за оптимизъм за селекцията на Стоилов, като той сложи край на серията от седем мача без успех за вековниците. На осминафиналите Левски ще има далеч по-трудна задача за постигане, като ще гостува на големия си опонент Лудогорец.

Началото на двубоя разкри истинския футболен празник, който всички в Сандански изживяха с визитата на Левски. "Гладиаторите" решиха да изплашат своя опонент със зелената брада на Удоджи и лошото състояние на градския стадион.

Снимка 595716

Макар Левски да наложи натиск и веднага да пробва опонента си с няколко пробива на Уелтън, то голямата сензация настъпи в техен пасив. Домакините от Вихрен ликуваха, след като в 6-ата минута се разписа култовият Удоджи. Друг славен ветеран Йордан Минев центрира от корнер, а отбраната на гостите действа толкова отчайващо, че нисичкият №23 от надскочи Георги Миланов и с глава не остави никакъв шанс на капитана Николай Михайлов.

Неприятно сюрпризираните левскари можеха да стигнат до изравняването в 12-ата минута. Центриране към Роналдо на далечната греда беше отиграно качествено от бразилеца. Стражът Загорски докосна леко топката, за да може след това тя да бъде изчистена от голлинията благодарение на капитана Валери Георгиев.

Натискът на Левски продължи и с няколко корнера, при които макар и от Трета лига, отбраната на Вихрен действаше повече от категорично във въздушните битки.

Снимка 595723

И точно, когато Вихрен започна да вярва, че може дълго да задържи лидерството в този 1/16-финал, футболистите на Левски съумяха да възстановят паритета. Роналдо се пребори за висока топка и я отклони към Ивелин Попов, той пък от своя страна я върна само с едно докосване за бразилеца. Този път крилото на гостите демонстрира и голова ефективност, след като реализира в далечния ъгъл с красив диагонален шут. В последвалата атака след попадението, обратът можеше да бъде пълен, ала удар с глава на Уелтън беше уловен с лекота от Загоров.

Носителят на Купата вкара нещата в релси с "обръщалка" до 30-ата минута. Андриан Краев се пласира най-добре при центриране от корнер и отблизо с глава вкара за 1:2. Халфът не отдаде сериозно значение на своето попадение, въпреки това, че избави вековниците от срамна ситуация.

Към края на полувремето звездата на Вихрен - Удоджи влезе в пререкание с агитката на Левски. И двете страни си размениха "любезности", а реферът Иво Ненков набързо съумя да укроти ситуацията.

"Сините" съвсем можеха да укротят амбицираните санданчани, след като в 40-ата минута шанс да блесне получи младият Асен Митков. Халфът отправи шут по земя от далечна дистанция, който обаче се отклони в дясната греда и излезе в аут.

Снимка 595724

Малко преди края на първата част, домакините от Вихрен поискаха дузпа, след като Удоджи падна на земята в опит да финтира Цунами и Ван дер Каап. В крайна сметка сигнал от съдията Ненков не последва, а това разгневи както Митко Удоджи Константинов Динев, така и Данчо Минев.

През второто полувреме президентът на Левски - Наско Сираков напусна мястото си в т.нар "ВИП-ложи" и седна върху оградата на градския стадион в Сандански. Вече далеч по-близо до "сините" футболисти, Вълка явно им подейства стимулиращо и те стартираха в добро офанзивно темпо. В 50-ата минута Андриан Краев беше близо до отбелязването на още един гол, но в последния момент на пътя на волето му застана смел защитник на Вихрен.

Снимка 595719

Селекцията на Мъри Стоилов продължи да създава с лекота голови положения. В 61-ата минута Уелтън се промъкна между вече тромавата защита на Вихрен, ала изстрелът му първо се отклони в Загорски, а след това и в страничната греда.

Интригата в Сандански достигна критичния минимум, след като носителят на Купата стигна до трети гол в мрежата на Вихрен. Уелтън имаше любопитен сблъсък с Моктар край ъгловото флагче. Бранителят на домакините помисли, че топката ще излезе в аут, ала сметките му не излязоха заради рикошет именно в колчето. Това позволи на бразилската звезда на Левски да напредне в свободната зона и с впечатляващ завършващ шут да направи 3:1.

В 71-ата минута реферът Ивайло Ненков отсъди дузпа в полза на Левски. Руслан Иванов игра с ръка в собственото си наказателно поле, което се оказа достатъчен довод за посочването на бялата точка. С отговорната задача се зае Георги Миланов, който спечели индивидуалното съперничество с Боян Загорски.

В заветните мигове на срещата домакините от Вихрен се впуснаха в атаки, които да спомогнат поне да отбелязването на нов гол в мрежата на Левски. Резервата Петко Петков беше близо до реализирането на тази цел, но работещият като фитнес инструктор стрелец беше разочарован от добрата намеса на Николай Михайлов.

Снимка 595718

Така на осминафиналите Левски ще трябва да брани националното отличие срещу шампионите от Лудогорец в Разград. Но това няма да бъде всичко от съперничеството между двата клуба, които до края на полусезона ще премерят сили и в efbet Лига.

Вихрен - Левски 1:4 (Развой на срещата по минути)