Отборът на ЦСКА триумфира с Купата на България за 21-ви път в своята история! "Армейците" се окичиха със златните медали след минимална победа над Арда с 1:0 пред пълните трибуни на националния стадион.

Двата тима изиграха равностоен двубой, който бе белязан от тактическо надлъгване и малко голови положения.

Големият герой за "червена" България тази вечер се казваше Чарлс Бисмарк. Нападателят се появи като резерва, а четири минути преди края се разписа след фантастична асистенция на Амос Юга. Преди това Феде Варела бе пропуснал да се разпише за гранда, докато Густаво Бусато беше непоколебим в две ситуации срещу Емил Мартинов.

Снимка 531461

По този начин ЦСКА си осигури участие в предварителните кръгове от новосформирания европейски клубен турнир Лига на конференциите. Трофеят за "армейците" е трети при управлението на Гриша Ганчев. Клубът от "Борисовата градина" повежда и с три отличия на вечния враг Левски - 61:58.

Любослав Пенев също влиза в историята, тъй като спечели първата си национална купа като треньор.

Арда - ЦСКА (Развой на срещата по минути)

Арда - ЦСКА 0:1, Купата е за "червените"!

Бисмарк реши финала

Срещата на националния стадион стартира под съпровода на уникална фенска хореография, като и двете агитки се бяха постарали да надъхат максимално любимците си. Въпреки прилива на адреналин, нито Арда, нито ЦСКА, рискуваха с мощни офанзивни действия, а по-скоро дебнеха за грешка на съперника.

Хилядите фенове на ЦСКА изпитаха огромно разочарование, след като любимците им пропиляха първо голово положение, още в третата минута. Изненадата в титулярния състав на "червените" - Джером Синклер, беше на непривичния за него десен фланг. Футболистът на Уотфорд проби умело, след което пусна за намиращия се на далечната греда Феде Варела. Изстрелът на аржентинеца обаче бе париран подобаващо от Иван Караджов.

Снимка 531476

Макар и засада, от Арда също демонстрираха, че могат да причинят неудобство на фаворизирания си опонент. Иван Тилев центрира от фаул, а Томислав Йорданов намери необходимия коридор, за да засече топката от въздуха. В крайна сметка тя намери външната част на "армейската" мрежа. Но дори и да имаше гол, той нямаше как да бъде зачетен.

В 13-ата минута Спас Делев си навлече гнева на "армейските" фенове, след като влезе в кратка разправия с тях заради това, че беше уцелен със стотинка. Това се случи преди негово изпълнение на фаул, който не доведе до нищо опасно пред Бусато.

Арда извади късмет в 19-ата минута, когато Феде Варела завъртя топката от фаул, а Караджов и Петков си попречиха в своя стремеж да я изчистят далеч от наказателното поле. За тяхна радост, около тях нямаше играч на ЦСКА, който да превърне грешката им във фатална.

Отборът на Арда изработи своя голям голов шанс в 24-ата минута. Опорният халф Емил Мартинов демонстрира отлична техника и отправи тежък шут извън наказателното поле. Густаво Бусато обаче внимаваше и сътвори отлично спасяване с дясната си ръка.

Снимка 531480

Добре известна комбинация можеше да помогне за попадение на "армейците" в 28-ата минута. Греъм Кери сътвори каскада от финтове срещу Пламен Крумов, а миг по-късно центрира към Жорди Кайседо. Еквадорецът обаче скочи малко по-рано от необходимото и нямаше възможността да отиграе кълбото с глава.

Контраатаките на Арда са пословични и от това без малко да се опарят символичните гости в 37-ата минута. Спас Делев шутира наглед авантюристично, успоредно на голлинията, но изведнъж на далечната греда се оказа Иван Тилев. Бившият младежки национал върна за Томислав Йорданов и само навременната реакция на Юрген Матей отърва ЦСКА от сериозни неприятности.

На полувремето Любослав Пенев предприе смяна в своя тим, като вместо Федерико Варела, на терена се появи Тибо Вион.

Снимка 531489

Първото по-интересно положение след паузата дойде едва в 57-ата минута. Тогава Спас Делев пробва да отбележи от своя специалитет - пряк свободен удар. Националът прехвърли стената, но топката прелетя малко над горната греда.

Появилият се като резерва Тибо Вион направи лоша услуга на своите колеги от ЦСКА, след като сбърка при изнасянето на топката в 64-ата минута. Иван Тилев от Арда веднага пусна в перспектива за изскочилия от центъра Емил Мартинов. Юношата на Славия обаче имаше прекалено малък ъгъл за стрелба, а и бе респектиран от перфектната намеса на Бусато.

Резервите на ЦСКА - Георги Йомов и Бисмарк Чаралс изработиха добра атака за столичани в 73-ата минута. Тогава крилото центрира към африканския си съотборник, но ударът му с глава беше спасен сигурно от Караджов.

Снимка 531501

Минутите бавно отминаваха и Арда сякаш повярва, че ще докара нещата до продължения. Столичният гранд ЦСКА обаче умело дочака точния миг и нанесе съкрушителен удар по кърджалийци. Амос Юга демонстрира великолепен поглед върху играта, след като от около центъра пусна извеждащ пас по въздух за Бисмарк Чарлс. Резервата се справи с неориентирания в този миг Алекс Петков и сам срещу Караджов не сбърка за 0:1! Голът му хвърли в делириум пълните трибуни на националния стадион!

Инкасираното попадение уби цялата философия за този финал на символичните домакини. До края Арда не затрудни по никакъв начин вратата на Бусато и така "червена" България можеше да ликува! ЦСКА спечели Купата на България, а високо вдигнатият трофей отприщи страховита "армейска" фиеста както на терена, така и по трибуните.

Снимка 531506

След емоциите за Купата, на двата тима им предстоят мачове и за първенство. На 22 май ЦСКА ще премери сили с ФК ЦСКА 1948. Арда закрива втората фаза на шампионата с домакинство на Локо (Пд).