Отборът на ЦСКА е вторият финалист в тазгодишното издание на турнира за националната купа. "Червените" си уредиха билет за сблъсъка на 19 май срещу Арда по възможно най-бляскавия начин, елиминирайки на полуфиналите големия съперник Лудогорец. След 1:1 в столицата преди седмица, този следобед селекцията на Любослав Пенев изигра един от най-силните си мачове през сезона, като се наложи напълно заслужено с 2:1.

"Армейците" бяха максимално ефективни в офанзивен план, а големият герой в техните редици се казваше Енрике Рафаел. Бразилецът поведе своите с ранно попадение в 3-ата минута, а след това асистира и за решаващия голов изстрел на Георги Йомов.

Снимка 527022

Лудогорец така и не намери адекватните похвати, чрез които да се върне в големия мач. Прекалено късно падна и голът за 1:2 на Елвис Ману (72"), оказал се крайно недостатъчен. Преди това гредата бе ударил най-добрият в техните редици Кирил Десподов.

Турнирният сблъсък бе обагрен и с три червени картона. Всички те бяха дадени в 85-ата минута, когато Алекс Сантана бе изгонен заради брутално нарушение срещу Митков. Тръгналият да брани младока Любослав Пенев бе изпратен на трибуните, а пък активният в мелето Иван Турицов получи второ официално предупреждение.

Лудогорец - ЦСКА 1:2 (Развой на срещата по минути)

"Червените" са на финал!

По този начин "орлите" отново трябва да се простят с мечтите си за Купата. Любослав Пенев за първи път в треньорската си кариера пък ще ръководи отбор в директна битка за второто по значимост отличие в България. ЦСКА отново спази традицията никога да не губи в тази надпревара от "зелените".

Снимка 527025

В самото начало на полуфинала-реванш, домакините опитаха да респектират съперника си с висока преса. Донякъде тя даде резултат, като доведе до грешки в подаванията на някои "червени" футболисти.

Интригата в Разград стана още по-сериозна в третата минута, когато ЦСКА се добра до ценно попадение в своя актив. Амос Юга и Жорди Кайседо комбинираха умело на тъча, което позволи на еквадореца да се понесе мощно към наказателното поле на "орлите". Оливие Вердон пробва всичко позволено, за да спре нападателя на ЦСКА, но в решителния миг той успя да пусне към включилия се в атака Рафаел Енрике. Бразилецът се възползва максимално и елегантно над плонжа на Кахлина отбеляза за столичния гранд.

Селекцията на Любослав Пенев съвсем можеше да отчая "зелените", ако Мено Кох имаше по-точен мерник в шестата минута. Тогава нидерландецът скочи най-високо при центриране от корнер, но насочването му с глава мина над горната греда.

Отговорът на Лудогорец бе факт след около десетина минути. Тогава Кирил Десподов заложи на нестандартното и от трудна позиция реши да насочи директно към вратата едно статично положение. Изстрелът му се оказа сполучлив, но Густаво Бусато внимаваше и с една ръка изби в корнер.

Снимка 527026

Макар и на един крак, изпитващият болки капитан на ЦСКА - Тиаго, можеше да отбележи безценен втори гол в 21-ата минута. Тогава Жорди Кайседо центрира отлично за португалския плеймейкър, който отправи наглед съвършен изстрел с глава. Такава обаче реално бе намесата на Кристиян Кахлина. Хърватският вратар на Лудогорец се протегна максимално и спаси акробатично.

Голям проблем сполетя треньорския щаб на ЦСКА в 26-ата минута. След няколко опита да "стисне зъби" и доиграе срещата дори на "един крак", капитанът Тиаго послуша съвета на "червените" доктори и даде съгласието си да бъде заменен принудително. В неговата роля се наложи да влиза новото попълнение Феде Варела.

Подобен малшанс не бе спестен и на домакините. Абел Анисе пострада при едно единоборство и се оказа, че също трябва да напусне предсрочно терена. Валдас Дамбраускас реши да пусне вместо мадагаскареца младежкия национал Доминик Янков.

Снимка 527028

ЦСКА направи огромна крачка към финала за националното отличие с втори гол в 36-ата минута. Феде Варела демонстрира непримиримост и въпреки шпагата на Григоре успя повторно да изостри атаката за "армейците". Вторият му опит беше задоволителен, тъй като неговият пас намери Рафаел Енрике. Авторът на първото попадение вдигна главата и видя непокрития на далечна греда Георги Йомов. Центрирането му стигна точно до българския национал, който от няколко метра нямаше как да сгреши.

Минута преди почивката, двата тима се хванаха за гушите, след като напрежение край тъча възникна между Жордан Икоко и Енрике Рафаел. Крайният бранител на Лудогорец беше инициатор на скандала, като дори пробва да ритне бразилеца от ЦСКА при спряна игра. Георги Кабаков обаче взе решение да не взима крути мерки, наказвайки го само с официално предупреждение.

Снимка 527029

На полувремето Валдас Дамбраускас предприе смяна и имащият жълт картон Икоко беше заменен от Сисиньо. Лудогорец пък заигра безкрайно офанзивно и намали до трима защитниците пред Кахлина.

Кирил Десподов центрира остро от фаул в 50-ата минута. Бързата топка стигна до Григоре, но още преди румънецът да опита изстрел, той беше блокиран умело от Жеферсон.

Качествените атаки на ЦСКА продължиха и след почивката. Жорди Кайседо отново бе напуснал обичайната си позиция в атака, като този път центрира прекрасно за непокрития отново на далечна греда Георги Йомов. Крилото на столичани имаше цялото време на света, за да спре кълбото на гърди и шутира много силно. Кристиян Кахлина обаче пак бе на необходимата висота и отърва "орлите" от трети гол.

Снимка 527036

Проблемите в Лудогорец бяха съвсем явни, като "орлите" сгрешиха при изнасянето на топката в 59-ата минута. Шансът пред ЦСКА можеше да бъде използван далеч по-добре от Георги Йомов, който забрави за отборната игра и стреля безкрайно неточно, вместо да комбинира с Кайседо.

Това, че №11 беше най-добрият в редиците на разградчани се доказа и в 64-ата минута. В този момент Десподов завъртя добре топката от фаул, но само за да види как тя се отбива в страничната греда на "армейците".

Арда победи Славия с 1:0 и се класира на финал за Купата на България

Арда взе реванша със Славия и е на исторически първи финал за Купата на България

Освободен от Левски се превърна в герой за селекцията на Николай Киров

Уругваецът Федерико Варела можеше да увенчае доброто си включване в полуфинала-реванш с попадение, когато светлинното табло отброяваше 70-ата минута. Нисичкият техничар се озова на стрелкова позиция, но за кой ли път Кахлина спаси по доминантен начин.

Снимка 527035

Лудогорските надежди се съживиха в 72-ата минута. Резултатът стана 1:2, когато Сисиньо пробва пас, който след щастлив рикошет достигна до Вандерсон. Капитанът на домакините продължи с пета за резервата Елвис Ману, който въпреки намесата на Бусато, успя да реализира.

Пет минути преди последния съдийски сигнал, на "Хювефарма Арена" стана повече от горещо. Алекс Сантана изгуби разсъдъка си за миг и влезе безумно в краката на Митко Митков. Всичко това отприщи скандал между него и старши-треньора на ЦСКА - Любослав Пенев. От това си изпатиха и двамата, които бяха изгонени от Георги Кабаков. Втори жълт картон при мелето получи и Иван Турицов от гостите, което остави и двете селекции с човек по-малко до края.

До края нервите в Разград бяха отлична новина за "червените", които официализираха класирането си на финал за Купата на България. Необходимо е да отбележим, че това се случва за втора поредна година.

Снимка 527034

Финалът за Купата на Българя е насрочен за 19 май и ще се играе на националния стадион "Васил Левски". Там съперник на днешния победител е Арда (Кърджали).