Локомотив (Пд) е първият финалист в тазгодишния турнир за Купата на България. "Смърфовете", които са и актуален носител на трофея, отстраниха столичния Левски в полуфиналната фаза на надпреварата. Момчетата на Бруно Акрапович постигнаха своята цел и след нулево равенство на "Герена", продължават към битката за отличието заради победата си в първата среща с 2:0.

Дъждовната среща в София не бе белязана от кой знае колко запомнящи се ситуации. Отборът на Левски беше този, който търси повече гола, но стигна едва до три по-изгодни положения в своя полза. При първата Стаси Иванов стреля неточно, а следващите, на Паулиньо и Робърта, бяха парирани по перфектен начин от вратаря Мартин Луков. Веднъж "синият" гняв отприщи и главният съдия Никола Попов, който в 90-ата минута отмени попадение на Каргас заради фаул в атака.

Снимка 484995

Така Локомотив очаква своя съперник за финала, който ще бъде определен измежду ЦСКА и Ботев (Пд). Левски пък остава без трофей за поредна година. Отпадането беше и възможно най-неприятното сбогуване с Живко Миланов, който тази вечер изигра своя последен мач във футболната си кариера.

Левски - Локомотив (Пд) 0:0 (Развой на срещата по минути)

Левски - Локомотив (Пд) 0:0, страхотни спасявания на Мартин Луков

Пловдивчани се класираха на финал за Купата на България

Минути преди началото на мача, капитанът на Левски - Живко Миланов получи заслужени овации от страна на "сините" фенове. Имащият 11 сезона с екипа на клуба, получи специален плакет и шалче от изпълнителния директор Павел Колев, в чест на последния мач в професионалната му кариера.

Снимка 484989

Макар и да бяха прогнозирани от мнозина, първите мигове на реванша не предложиха някакъв сериозен домакински натиск от страна на Левски. Нещо повече, халфовата линия на Локомотив (Пд) дебнеше своя шанс чрез прострелно извеждащо подаване зад "синята" отбрана, която логично бе издърпана доста напред.

Четвърт час след началото, гръцкият бранител на вековниците Янис Каргас изправи косите на своите съотборници. Футболистът с №19 реши да финтира в собственото си наказателно поле и без малко не вкара в огромна беля целия му отбор заради неговия проблясък за индивидуално надиграване.

Първата добра комбинация в "синьо" беше факт в 21-ата минута. Стаси Иванов демонстрира отлично овладяване и пусна много хитър пас за Стайн Спиерингс. Малко не достигна на нидерландския атакуващ играч, за да чукне покрай намесилия се в точния момент Мартин Луков.

Снимка 484990

Голям късмет покри гостите от Локо буквално в следващата атака. Франко Мазурек показа латиноамериканска техника, като на малък периметър, къде и с малко късмет, размина трима съперници в "черно-бяло". Аржентинецът продължи за Станислав Иванов, прехвърлил топката на левия си крак. Финалният изстрел на национала обаче бе разочароващ и премина покрай дясната греда на Луков.

Възходът в играта на столичани си пролича и през следващите няколко минути. През тях левскарите изпълниха няколко поредни корнера, но Луков и бранителите пред него не допуснаха критични ситуации.

Локомотив погледна по-сериозно към вратата на съперника с опасно центриране в 39-ата. Острото подаване на Умарбаев сътвори лек хаос пред Георги Георгиев, но до удар по посока неговата мрежа, така и не се стигна.

Снимка 484993

Засилващият се дъжд в София пък затрудняваше допълнително креативността в редиците и на двата тима.

120 секунди преди края на първото полувреме, пловдивчани пропуснаха перфектната възможност да решат всичко в тази турнирна битка. Милош Петрович проби по фланга, след което центрира майсторски за Карагерен. Звездата на Локо се намести отлично между Каргас и Ейолфсон, отправяйки добър изстрел по посока "синята" врата. Георги Георгиев обаче демонстрира отличен рефлекс и съхрани надеждите на столичния гранд за финал.

Изгоден шанс за Левски беше този в 63-ата минута. Иван Горанов центрира около дузпата, където крилото Паулиньо изненадващо бе заел отлична позиция. Последвалият му изстрел с глава обаче бе спасен по фантастичен начин от Луков!

Снимка 485009

Тежките мигове за "смърфовете" обаче нямаха край. При последвалия корнер се заформи страхотно меле в полето на "черно-белите". Най-внимателен в купа от играчи се оказа Найджъл Робърта, който от няколко метра направи по-трудното и стреля право в тялото на Луков, превърнал по този начин стража на пловдивчани в абсолютен герой.

Надеждите на Левски се изпаряваха, но в 87-ата те можеха да получат своеобразен рестарт с открилия се шанс пред Найджъл Робърта. Нидерландецът съумя да се измъкне от персоналния си пазач Диниш Алмейда, но насочването му с глава акробатично бе спасено от Мартин Луков.

Снимка 485008

"Синият" гняв се отприщи в последната минута от редовното време. Янис Каргас скочи най-високо при корнер и успя разпечата вратата на Луков. Реферът Никола Попов обаче веднага даде сигнал, че голът не е признат заради нарушение на гръцкия бранител срещу Диниш Алмейда.

Така Локомотив очаква своя съперник за финала, който ще бъде определен измежду ЦСКА и Ботев (Пд). Левски пък остава без трофей за поредна година.

Оттук насетне, двата тима се завръщат към ангажиментите си в шампионата. "Сините" гостуват на Берое, докато Локомотив ще играе с вече осигурилия си шампионската титла Лудогорец.