Отборът на Левски е последния полуфиналист в турнира за Купата на България. Селекцията на Делио Роси тушира напрежението и спечели визитата си на Дунав (Русе) с 2:0. Столичният гранд достигна до така желания резултат не и без помощта на своя съперник, който днес разочарова със слабата си игра в отбрана.

Над всички в лагера на гостите отново беше Жуниор Мапуку, който беляза завръщането си сред титулярите, с гол в мрежата на "драконите". Черната сила можеше да изпъкне дори и с хеттрик, ако не бяха двата му пропуска сам срещу стража на домакините. Дебютно попадение с екипа на левскарите пък реализира Йерсон Кабрал.

Дунав - Левски 0:2 (Развой на срещата по минути)

"Сините" на полуфинал

Левски можеше да се поздрави и с по-голям успех, но греди удариха Мапуку и Гомес, а изстрели на Обертан така и не намериха целта. Дунав се сети да играе офанзивен футбол, чак през последния четвърт час от турнирната битка, което бе достатъчно за удар в горната греда на Шопов и коварен изстрел с глава на Будинов.

Така "сините" очакват своя съперник на полуфиналите, който ще бъде изтеглен във вторник. Вариантите са три: Ботев, Славия или ЦСКА. Левски не е печелил Купата на България цели 10 години. За последно вековниците победиха Литекс с 1:0 след продължения.

Снимка 329321

Левски демонстрира сериозното си намерение в този двубой с агресивна игра от началния съдийски сигнал. Напълно очаквано, след 180 секунди се откри и първото голово положение пред вратата на Антонов. Жуниор Мапуку пое топката с гръб към вратата, а миг по-късно отправи удар по земя, който бе спасен с лекота от стража на Дунав.

Дунав погледна по-сериозно към вратата на своя съперник едва в 8-ата минута. Юлиян Ненов поде една бърза контра за "драконите", която продължи с извеждащ пас за Будинов. Капитанът на Левски - Божидар Митрев обаче внимаваше и пресече.

Делио Роси: Закономерно продължаваме напред

Делио Роси: Левски може да играе и по-офанзивно, трябват ни качествени попълнения

"Искам да запазя гръбнака на отбора"

С оглед събитията на терена, напълно очаквано, публиката в Русе видя гол за Левски в 22-ата минута. Милош Цветкович сътвори едно от традиционните си включвания по крилото. То завърши с остър пас в наказателното поле на Дунав. На пръв поглед изглеждаше, че коженото кълбо ще бъде спряно от Милчев, но бранителят на домакините се провали в този свой опит и оттук насетне, всичко се разви отлично за звездата на левскарите - Жуниор Мапуку. Черната сила елегантно премина през гореспоменатия Милчев и Олексей Ларин, след което с мощен шут дари с безмерна радост гостите от столицата.

Снимка 329332

Главният съдия Николай Йорданов си навлече гнева на домакините, след като в 31-ата минута, доста спорно, спря откъсващия се сам срещу Митрев - Юли Ненов. Причината беше негово подлагане в краката на съперниковия бранител Иван Горанов.

Секунди преди края на първото полувреме, Левски стигна и до така успокояващия ги втори гол. Той обаче падна с любезното съдействие на трагичната дунавска отбрана. Селекцията на Делио Роси реши да заложи на висока преса, чрез което затрудниха своя съперник в изнасянето на топката. Така тя бе върната за бранителя Олексей Ларин, който незнайно защо я прати с всичка сила в тялото на подалия му Диян Димов. Отбитото от неговото тяло кожено кълбо пък попадна в краката на дебнещия Кабрал, който с лекота направи 0:2 и най-сетне се зарадва на дебютен гол с екипа на Левски.

Снимка 329322

На почивката треньорът на Дунав - Малин Орачев предприе офанзивна смяна. На мястото на опорния халф - Карлос Ятоба, в игра се появи крилото Бранимир Костадинов.

Въпреки комфортната преднина, Левски не спря да търси и трети гол в мрежата на Антонов. Такъв можеше да падне още в 53-ата минута, но мощен шут на Обертан бе отклонен с върха на пръстите от стража на Дунав!

Орачев: Имахме прекалено голям респект към Левски

Малин Орачев: Трябва да си ъпгрейднем компютъра!

"През пролетта искам да играем офанзивен футбол"

Жуниор Мапуку демонстрира най-доброто от своите качества в 54-ата минута. Конгоанецът получи подаване от Божидар Митрев, след което пробяга половината терен, излъга двама съперникови бранители и отправи шут в далечния ъгъл. За съжаление на Черната сила, топката срещна страничната греда.

Снимка 329318

Централният нападател на Левски продължи с пропуските и в 66-ата. Африканецът пак изскочи зад отбраната на Дунав, но този път останал сам фронтално срещу Антонов, стреля точно в тялото на русенския вратар. Прекрасният пас към нападателя беше дело на Жорди Гомес.

Дунав създаде първото си голово положение едва 13 минути преди последния съдийски сигнал. Мирослав Будинов се пребори за позиция в полето на "сините" и отигра с глава чудесно центриране на свой съотборник. Божидар Митрев следеше внимателно ситуацията и акробатично с една ръка изби в корнер.

Снимка 329320

Макар и малко куриозно, Жорди Гомес можеше да отбележи гол директно от корнер в 80-ата минута. Испанецът така завъртя топката, че изведнъж тя кацна над горната греда на сюрпризирания Антонов.

Мапуку: Ако Господ е казал, може и да спечелим Купата

Черната сила: Ние сме Левски, не ни интересува никой

"Ще дадем най-доброто от себе си на полуфиналите"

Късметът не пожела домакините от Дунав и в 85-ата минута. Васил Шопов опита нещо различно от стандартното и отправи бомба от над 20 метра. Мощният му шут разтресе горната греда на Митрев, но така и не пожела да влезе в мрежата на столичани.

Снимка 329317

Жребият за полуфиналите в турнира за Купата на България ще бъде теглен на 19-ти декември (вторник) от 11:00 часа в Парк-хотел "Витоша" в София. До този момент място за този етап от надпреварата, освен Левски, си уредиха Ботев, Славия и ЦСКА, отстранили съответно селекциите на Литекс, Етър и Лудогорец.