ЦСКА ще трябва да се пребори утре не само срещу Омония, но и срещу една черна традиция. Винаги, когато годината завършва на 7, тимът се дъни здраво в европейските клубни турнири.

Досега не е имало случай ЦСКА да прескочи първия кръг в такъв период. Интересното е, че в повечето от мачовете "червените" тръгват добре, но краят е повече от фатален за тях. Нека върнем лентата назад, за да се уверим в това.

Сезон 1957/58, КЕШ, 1/16-финал
ЦСКА - Вашаш (Унгария) 2:1, 1:6
Жребият изправя "армейците" срещу изключително силния унгарски тим. В състава на "маджарите" е пълно с известни имена и на всички в ЦСКА им е ясно, че битката никак няма да е лесна. Първият мач е в София. Пред 50 хиляди зрители на Националния стадион "Васил Левски" домакините започват изключително силно. Димитър Миланов е в стихията си. Още във 2-ата минута той поразява вратата на Ковалик. В 38-ата минута отново Миланов прави резултата 2:0. В края на първото и в началото на второто полувреме "червените" пропиляват две уникални възможности. В първия случай топката се отбива в горната греда и тупа на голлинията след изстрел на Панайот Панайотов.

При втората ситуация Крум Янев навързва двама бранители, центрира остро и защитник на Вашаш едва не си забива автогол. Вратарят с триста зора избива в корнер. В 54-ата минута Бунджак намалява на 2:1.

На реванша ЦСКА пак стартира силно. В 25-ата минута Панайот Панайотов нанася бомбен изстрел от около двайсетина метра и топката едва не къса мрежата за 0:1. Но после става страшно. Чардаш за три минути прави 2:1 за Вашаш. В началото на второто полувреме Беренди и отново Чардаш отбелязват нови две попадения и резултатът набъбва на 4:1. Стефан Божков удря греда за разлика от Бунджак и Силаги, които са перфектни в завършващата фаза на атаката и Вашаш печели с убедителното 6:1. Това е най-голямото поражение на ЦСКА в европейските клубни турнири. Десетина минути преди края Иван Колев е изнесен на носилка със счупена костица, а Панайотов е изгонен за груба игра. Така "червените" завършват двубоя с 9 души.

Сезон 1967/68
ЦСКА не участва в европейските клубни турнири, защото завършва на пето място в първенството. "Червените" не успяват да спечелят Купата на Съветската армия и поради тази причина остават извън мачовете на Стария континент.

Сезон 1977/78, УЕФА, 1/32-финал
Цюрих - ЦСКА 1:0, 1:1 (след прод.)
Швейцарският тим взема крехък аванс в първата среща на своя стадион. Още в 4-ата минута Ризи получава удобен пас след изпълнение на непряк свободен удар. Той с техничен удар от близко разстояние бележи единственото попадение в срещата. Вратарят на ЦСКА Иван Камарашев спасява две чисти положения, а за българите пропускат Спас Джевизов и Цветан Йончев.

25 хиляди зрители идват на "Армията" за втория двубой. В 32-ата минута Пламен Марков с изключително красив гол стопява аванса на швейцарците от първия сблъсък. Но после гостите се затварят дълбоко в своята половина и разчитат на контри. За първи път публиката на ЦСКА вижда как един отбор се брани с 10 души. Гостите изграждат два непробиваеми вала пред наказателното поле и не позволяват на "армейците" да им вкарат второ попадение. Стига се до продължения.

ЦСКА отново натиска, а Цюрих продължава да демонстрира по блестящ начин на какво му се вика опълчение. В края на първото продължение (104 минута) Кучинота (станал след това голмайстор на турнира за купата на УЕФА) прави 1:1. По този начин ЦСКА слиза рано-рано от европейската футболна сцена.

Сезон 1987/88, КЕШ, 1/16-финал
Байерн - ЦСКА 4:0, 1:0
Традицията се спазва. ЦСКА получава поредната порция от четири баварски гола. Вегман е точен два пъти - в 30-ата минута за 1:0 и в 62-ата за 4:0. Между двата му гола попадения вкарват Дьорфнер и Бреме (след триково изпълнение на фаул). В състава на ЦСКА са Стоичков, Костадинов и Любо Пенев, които са още млади и тепърва ще оставят следи в Европа. Ицо нанася единствения точен удар към вратата на белгийския страж Жан-Мари Пфаф.

Едва 15 хиляди зрители посещават реванша, състоял се на Националния стадион "Васил Левски". Емо Костадинов прави за смях бранителите на Байерн Пфлюглер и Едер, като вторият едва не къса фланелката на "армейския" футболист. Но както се казва - "една птичка пролет не прави". В 69-ата минута Лудвиг Кьогъл пробива по дясното крило и с диагонален удар вкарва топката във вратата.

Сезон 1997/98, КЕШ, I предв. кръг
Стяуа - ЦСКА 3:3, 2:0
Един от най-кошмарните мачове в историята на ЦСКА. В Букурещ румънският гранд излиза напред с попадение на Ротариу в 8-ата минута. Само за две минути след почивката (47 и 49) "армейците" обръщат резултата. Първо Ивайло Андонов се възползва от добър пас на Милен Петков и изравнява - 1:1. След това Нанков преодоля двама бранители на Стяуа и постави на колене вратаря Ритли - 1:2. Отново Толята (който е най-добрият на терена) е в прегръдките на съотборниците си. Това се случва в 67-ата минута. Победата изглежда в кърпа вързана, още повече, че защитникът на румънците Матей е изгонен. Малко по-късно обаче червен картон получава и героят Нанков. В 77-ата минута Добри Митов не успява да изчисти топката при едно меле в наказателното поле на вратаря Петко Петков. Опитният Лакатуш се възползва от разконцентрираната софийска отбрана и намалява на 2:3. В 83-ата минута друга звезда на Стяуа Мунтяну изравнява за ужас на ЦСКА и огромната агитка, прекосила Дунава, за да подкрепя "армейците".

На 30 юли е реваншът на стадион "Българска армия". Трибуните са препълнени до краен предел. Два часа преди мача Георги Василев обявява пред играчите стартовия състав, в който фигурира името на нападателя Петър Жабов. 45 минути преди първия съдийски сигнал обаче Гочето решава да остави тарана на скамейката, залага на дефанзивна схема само с един чист нападател - Ивайло Андонов.

Той пуска петима защитници - Кременлиев, Митов, Лулчев, Галин Иванов, Милен Петков, както и двама играчи с чисто дефанзивни функции - Филип Филипов и Георги Славчев. ЦСКА приема играта в своята половина, залагайки на тактиката на издебването. Но планът се проваля в 34-ата минута. След отлична атака Шербан отблизо бележи за 0:1. Амбициите на "червените" съвсем са пречупени в началото на второто полувреме (48 минута). Тогава Регенкампф (играл по-късно за Литекс) с топовен изстрел от трийсетина метра препарира вратаря Илиян Василев.

Сега годината отново завършва на 7, а ЦСКА ще играе срещу определено неудобен съперник като Омония. Въпреки че два пъти са отстранявали кипърците, "армейците" винаги са срещали сериозна съпротива от противника. За разлика от посочените по-горе сезони този път ЦСКА е с тотално преобразен отбор.

Силната селекция, извършена от Стойчо Младенов, кара "червените" фенове да вярват, че каръкът "7" най-сетне ще бъде пречупен. Разбира се, всичко това ще се случи, ако финансовите неуредици в Борисовата градина бъдат туширани. Защото, както каза наскоро старши треньорът, "гладна мечка хоро не играе".

По ирония на съдбата през 1977 и 1997 година пак има парични проблеми както и сега. Преди 30 лета от Министерството на народната отбрана забавят с двайсетина дни заплатите на играчите. През 97-а пък "Мултигруп" държи в напрежение футболистите, след като новите попълнения не получават траншовете си, а останалите вземат с известно закъснение премиите от спечелената 28-а шампионска титла.