Какво не достига на ЦСКА за титлата е въпросът, който продължава да мъчи червените фенове. Защо армейците се провалят в поредна кампания в преследването на първото място въпреки афишираните високи амбиции? Имаха ли изобщо покритие тези претенции? Да, червените на моменти застрашиха сериозно хегемонията на Лудогорец. На два пъти стигнаха до решаващи битки за първото място през 2018 и 2019 г., които можеха да ги доближат до заветната цел. Но нещо все не достигаше. Това, че точковата разлика между двата отбора намалява през последните три години (от 16 през 2017-а, на 7 през 2018-а до 3 към момента), се дължи по-скоро на спадащото ниво на Лудогорец. ЦСКА със сигурност не надгради спрямо миналата година, а може би дори свали нивото.

Два са ключовите фактори, които армейците трябва да прецизират, за да имат покритие на претенциите за титла - селекцията и треньорският пост. В ЦСКА са успявали, когато са привличали качествени и актуални на трансферния пазар играчи. Бърза справка показва, че такава е била практиката не само до 1989 година, но и преди всяка една от последните 5 титли, спечелени от ЦСКА след 1990 година. Традицията повелява ЦСКА да печели титлата, когато взима най-доброто от българското първенство, а при последните си три първи места добавя сериозна класа и от чужбина, привличайки играчи, които се превръщат в звезди на тима. На треньорската скамейка пък са сядали хора с шампионски манталитет.

Ако върнем лентата назад до лятото на 1991 г., ще видим, че тогава ЦСКА атакува първото място с абсолютен трансферен удар - привлечен е Йордан Лечков. Лече идва при армейците с 18 гола в 30 шампионатни срещи с фланелката на Сливен в предходния сезон и като една от най-големите звезди в първенството. Извежда воеводите и до купата на страната, като се разписва във вратата на ЦСКА във финала за 2:0. Заедно с него на "Армията" акостира и голмайсторът на Пирин Ивайло Андонов. Двамата са головите машини на червените в шампионския сезон и това не е неочаквано, защото те идват със статут на доказани реализатори. Иво Андонов ще стане основен голмайстор и в следващите две кампании, както и в шампионския сезон през 1997 г. Наред с тях е привлечен и Павел Дочев от Локо София.

През зимната пауза на шампионския сезон 1991/1992 ЦСКА се подсилва и с един от най-актуалните халфове в първенството - Кирил Метков, който по онова време е суперзвездата на силния отбор на Локо София. Завръщат се Красимир Безински и Трифон Иванов, като първият влиза в съблекалнята с думите: "Здравейте шампиони". Тоест говорим за лятна селекция, в която се открояват имената на Йордан Лечков, Ивайло Андонов и Павел Дочев, а през зимата отбора подсилват Кирил Метков, Красимир Безински и Трифон Иванов. На скамейката пък е легендата Аспарух Никодимов, който заменя Димитър Пенев в началото на предходния сезон. Така Паро води отбора почти година, преди да окомплектова шампионския си състав.

Урокът от титлата през 1992 г. е кристално ясен - селекция от най-актуалните футболисти от българското първенство и доказана силна фигура на скамейката означават златни медали в края на сезона. Тази формула ще доведе червените и до следващите им четири титли. Сезон 1996/1997 е емблематичен по отношение на това как се прекъсва протяжен период без титла.

По това време 4 години без златните медали се приемаше крайно драматично от взискателната армейска публика. Шампионът с Етър и Левски Георги Василев е назначен за старши треньор още за пролетния дял на предходния сезон и така получава достатъчно време да избистри състава и да подготви шампионски отбор и селекция. През лятото на 1996-а в ЦСКА се завръща голмайсторът Иво Андонов, привлечен е желаният и от Левски мотор на Локо София Иво Славчев, а истински трансферен удар е привличането на техничаря Костадин Видолов - абсолютна звезда на Ботев Пд и най-добър халф в първенството. Неговото преминаване в ЦСКА е все едно сега да вземеш Тодор Неделев. И въпреки че Коцето бе продаден през зимата на Бурсаспор, по настояване на Георги Василев веднага му бе привлечен адекватен заместник в лицето на Георги Йорданов. Ламята бързо пасва в схемата на Гочето и има сериозен принос за шампионския рейд през пролетта на 1997-а. През тази зима ЦСКА се раздели с Десподов и Мауридеш, но заместници не бяха привлечени. Армейците не отбелязаха попадение в почти половината си шампионатни мачове през пролетта (цели 6 нули в атака от 13 мача). Как да стигнеш до титлата с такава липса на ефективност пред гола? А че изграждането на шампионски състав става още от предходната година го доказват назначенията на Паро Никодимов през 1990-а и на Георги Василев през януари 1996 г.

През пролетта на 2002 г. Стойчо Младенов пък получава картбланш да готви селекцията още два месеца преди официалното му поемане на отбора. През лятото на 2002-а е в ход може би най-силната червена селекция през новия век, която включва Велизар Димитров от Марек, за когото е платена трансферна сума, един от най-актуалните млади играчи Емил Гъргоров от Локо София, за когото е платена още по-сериозна трансферна сума, участникът на световно първенство през същото лято Макдоналд Мукаси, македонският национал Артим Шакири, който наскоро бе вкарал уникален гол срещу Англия на "Уембли", и португалското крило Жоао Паоло Брито. Наред с Бадема и Велизар другото много силно трансферно попадение бе 20-годишният централен защитник Жоао Карлос, закупен за 400 000 долара от Вашку да Гама. Показателно е, че след ЦСКА той играе с успех в Белгия, по-късно беше титуляр в най-богатия клуб в Източна Европа по онова време Анжи, редом до Самуел Ето'о. Стигна и до гранда Спартак Москва.

Последните две червени титли не правят изключение по отношение на присъствието на силна фигура на треньорската скамейка и солидна селекция. През есента на 2004 г. бяха поставени основите на бъдещата много силна защита, като до Ибрахима Гай бе привлечен Валентин Илиев, а за десен бек от словашкия Жилина е закупен Радослав Забавник, най-стабилния десен защитник на ЦСКА през новия век, който след това играе с успех в чешкия гранд Спарта Прага и в Бундеслигата с екипа на Майнц. На полусезона бе купен и левият бек Тиаго Силва от Литекс, пристига и Беноа Кое - едно от най-големите международни имена, играли в България Ключова роля за успешния сезон изиграва треньорската смяна на полусезона на Ферарио Спасов с Миодраг Йешич. Начело с Йешич ЦСКА печели жадуваната 30-а титла.

И така стигаме до последния шампионски триумф от сезон 2007/08. Тогава начело на отбора отново е Стойчо Младенов, а в лятната селекция блести нападателят Ней, закупен за солидна сума от португалски елитен клуб. Той се отплаща с 14 шампионатни гола, а вкарва и още три в евротурнирите, като собственоръчно елиминира Омония, разписвайки се и в двата мача с кипърския гранд. След това бележи и при злощастното 1:1 с Тулуза на "Армията". Привлечен е и Маркиньос от Беласица, като за подписа му армейците се преборват с Левски. Тогава бразилецът е една от звездите в първенството и интересът към него е много голям.

Като теглим чертата, не е трудно да посочим ключовите фактори, които липсват на ЦСКА през последните години, за да се пребори за титлата. Треньорският фактор и селекцията. Формулата за успех е ясна и изпитана във времето.

Тиаго: ЦСКА е най-добрият отбор в страната и сме свикнали с това

Тиаго: ЦСКА е най-добрият отбор в страната и сме свикнали с това

"Напускането на Любо Пенев беше неочаквано"