Бившият "идеолог" и спасител" на ЦСКА Александър Томов използва "Фейсбук" като трибуна, за да изкаже мнението си относно случващото се в клуба.

Икономистът обяви, че за него фалитът е грешен ход, защото по този начин ЦСКА ще загуби много.

Ето и написаното от Лупи:

През последните два дни получих стотици обаждания с въпроса какво мисля за предложението за развитие на ЦСКА чрез фалит и регистрация на ново дружество.

Позволете ми да отговоря професионално на този въпрос. Не е в мой стил да заемам крайни позиции, след като съм предал акциите и ръководството на клуба вече доста време.

Смятам, че решение за фалит е вредно за интересите на всички акционери, включително мажоритарните, за феновете и за клуба като цяло.

Причината е, че непрекъснато се говори за дългове, а радикално се подценяват активите на клуба - както настоящи, така и перспективни.

Вече много пъти съм говорил, че реалният дълг на ПФК ЦСКА е около 15-16 млн. лв. Към 31.12.2014г. той е 22,8 млн. лв., но след това са отписани 4,2 млн. лв. (към Лира Инвестмънтс), 0,6 млн. лв. платени заплати към персонала, 1,7 млн. лв. към

Министерството на спорта и 353 хил. лв. вътрешни задължения към ЦСКА Инвестмънт (100% собственост на ПФК ЦСКА АД). Или от общата сума от 22,8 млн. лв. трябва да бъдат извадени 6,8 млн. лв., което прави 16 млн. лв. В тях влиза и лизинга на автобуса.

Нека сега видим активите на клуба:
- 9,4 млн. лв. са признати от НАП имоти и марките на клуба;
- над 10 млн. лева е оценката на независим одитор за футболистите. В активите на клуба влизат и определени права, произтичащи от договори с Министерството на младежта и спорта.

Когато през 2013г. започнахме, клубът нямаше почти никакви активи, включително първи мъжки отбор, а имаше 27-28 млн. лв. задължения. Очевидна е тенденцията през 2013 - 2015 г. на натрупване на активи и намаляване на пасиви. Като професор по икономика мога да кажа, че при такава тенденция искането за фалит може да има само предумишлен характер или е просто нежелание за плащане на поетите ангажименти. Смятам, че мажоритарните акционери ще загубят от тази схема, защото се отказват от всички активи, разпускат първия мъжки отбор и за няколко години се отказват от всички възможни приходи от участие в европейски футболни турнири.

Срещу неплащане днес на сума от 1,2 млн. лв. те ще загубят възможни трансфери на футболисти за 4-5 млн. лева; 9,4 млн. лв. от имоти и марка, и опции, свързани с концесия на базите.

Футболният бизнес е много чувствителен и чрез т. нар. косвени загуби. При решение „фалит" и регистрация на ново дружество, цената на целия отбор, на всички футболисти и активи ще падне драстично. Според мен следва да се тръгне по коренно различен път за по-нататъшно оздравяване на клуба - увеличаване на активите и намаляване на дълга.

Ако държавата иска да помогне най-добре да се откаже от лихвите (над 3 млн. лв.). И за бюджета е по-добре, ако има работещо ЦСКА, което си плаща данъците.