Гледах първия мач на ЦСКА през този сезон в Сектор "В" на стадион "Васил Левски". "Червените" пропуснаха пълен обрат от 0:2 и стигнаха само до точката. Което отприщи гнева на част от феновете там. И те "скочиха" на ръководството. Най-вече на главния мениджър Стойчо Стоилов. С дежурните подвиквания за селекцията. "Браво, страшни попълнения!", подвикваха и ръкопляскаха иронично. "Взимай си ментетата и си отивай в Ловеч", баха по-крайни други. Това са от тези "специалисти", които някъде към 15-ата минута на мачовете започват да кряскат "Айде играйте малко, бе!". Нарочиха си най-вече французите Юнус Санкаре и Амос Юга. Двамата бяха заменени във въпросната среща.

Много са редки случаите, в които нов играч няма нужда от аклиматизация в страната о отбора, в които е отишъл. Време трябва дори на звезди, подписали с най-големите клубове в Европа. Но феновете не ги "емват" от първия мач, от първите 45 минути... Тук това е запазена марка. Ние разбираме от футбол, политика, от всичко. Често пъти решения и алтернатива не даваме. Само "плюем" и "теглим майни", по-тежки и от тези на Христо Стоичков.

Снимка 491357

Снощи ЦСКА постигна първата си победа за сезона в шампионата. Трудна победа, драматична, с гол от фаул на Стефано Белтраме в последните секунди на дербито с Ботев (Пловдив). Впечатление ми направиха именно "ментетата" Санкаре и Юга. Първият отбеляза дебютното си попадение за "армейците", красиво при това. Представи се добре в средата на терена. Юга пък го надмина, макар и без гол. Гледах този здравеняк. Във футбола прякорите са почти задължителни. Някъде след петото единоборство на Амос, измислих неговия - Бизона. Мауридеш беше Животното, Юга е Бизона, който ще гази съперниците в средата на терена. Роденият в ЦАР опорен халф беше Цар в центъра - спираше атаките на Ботев в зародиш, печелеше единоборствата, показа завидно спокойствие и отлично гардиране на топката. Грешните му пасове се брояха на пръсти. Има 121 мача в Лига 2 на Франция, със 7 гола и 3 асистенции в тях. Не е никак зле за дефанзивен халф. Кой наш футболист ще изиграе толкова там и с такъв успех? По-добър ли е футболът в Първа лига от френския във Втора?

Снимка 492526

Ако визитката на Бизона не ви впечатлява особено, вижте тази на Санкаре - 30-годишният полузащитник е със 265 (!!!) мача в Лига 1, в едно от Топ 5 първенствата на Европа. С 28 гола и 22 асистенции, с 47 мача за ПСЖ и 84 за Бордо, с 20 гола за двата тима. С общо 375 мача в кариерата на клубно ниво, ако броим и първите му два за ЦСКА. Този ли е случаен? Такъв футболист ли може да бъде определен като "менте"?

Санкаре и Юга ще докажат, че са попадения за ЦСКА. Убеден съм в това, защото миришат на футбол. Макар и след само два мача, макар и след слаб първи. Още във втория дадоха заявка, че привличането им на "Армията" е трансферен удар. А какви професионалисти са, знаят хората, които са част от отбора или близо до него. Може би по-голям от Санкаре беше само Раул Албентоса, който дойде в ЦСКА с личен треньор за физическа подготовка, с хранителен режим и с европейско поведение.

Снимка 492520

Да, феновете на ЦСКА чакат прекалено дълго шампионската титла. И много обичат да скачат, че се разчита на чужденци, че не се залага на повече юноши. Титла с "повече юноши" няма как да гониш. Момчета от школата се налагат, най-голям пример е Вальо Антов, който вече носи капитанската лента на ръката си. Но без класни чужденци не става. Вижте Лудогорец. Аз залагам на Санкаре и Юга. За мен са точните хора за средната линия на ЦСКА. Когато имаш още Тиаго и Белтраме, нещата изглеждат оптимистично. Макар че Тиаго не е в отличната форма, която демонстрираше преди години.

Снимка 492519

Феновете трябва да бъдат коректив, да казват мнението си, да има критика. Но, наистина, нека е градивна. В случая с тези две момчета не е. И то заради едни слаби 45 минути в дебютния им мач. Феновете "скачат" заради "ментета", но се радват на Каранга, Евандро и Бикел. Когато нямаш милиони за нови, търсиш свободни агенти. Няма как да не сбъркаш. Даже е по-логично да сбъркаш, отколкото да намериш такъв като Каранга.

Колко е успешна лятната селекция на ЦСКА, времето ще покаже. Може би този коментар е толкова прибързан, колкото реакцията на онези фенове в Сектор "В" след първия мач на "армейците" за сезона. Доверих се на "шестото си чувство". Не съм "тежък капацитет" и "голям футболен специалист", но Санкаре и Юга наистина ми миришат на футбол. И ще го докажат. Вече започнаха да го правят...

ЦСКА победи Ботев (Пд) с 2:1 в двубой от Първа лига

Късна драма на "Армията"! Белтраме герой за ЦСКА срещу Ботев (Пловдив)!