Новото попълнение на ЦСКА Флорентин Петре, който е румънски национал, вече е познат на българската публика. Нисичкият халф започва кариерата си в европейските клубни турнири с екипа на Динамо (Б) именно срещу Левски в мач от турнира за купата на УЕФА. На 9 август 1995 година "сините" гостуват на Динамо в столицата Букурещ и в 66-ата минута на мястото на Череги се появява 19-годишният никому неизвестен Флорентин Петре.

Румънците губят с 0:1, но на реванша в София бият със същия резултат. Петре не взима участие в срещата на стадион "Васил Левски". В продължението Иван Василев вкарва в 108-ата минута за 1:1 и "сините" продължават напред в турнира. В първенството на северната ни съседка Петре дебютира през октомври 1994 година срещу Клуж. В първия си мач техничният халф отбелязва гол в самото начало на срещата - в 3-ата минута.

Тази година съдбата отново срещна Петре с Левски. В първия мач в груповата фаза на УЕФА "сините" срещнаха Динамо (Б). Десет години по-късно отново на терена срещу Левски излезе Флорентин Петре. По-стар, но и по-опитен. Въпреки това на стадион "Георги Аспарухов" румънците си тръгнаха с наведени глави, след като в последната 90-ата минута Емил Ангелов вкарва единствения гол за победата с 1:0.

Въпреки това през целия мач Петре бе един от най-добрите на терена. Сменяше постоянно позицията си с другия офанзивен халф Зику и двамата създаваха неприятности за защитата пред Георги Петков. Преди да попаднат в груповата фаза на турнира, Динамо поднесе една от големите бомби в надпреварата. Отборът отстрани английския Евертън след победа у дома с 5:1. Един от головете бе именно на Флорентин Петре, който му е и единствен този сезон в Европа.

Тази зима по време на подготовката на ЦСКА в Анталия "червените" играха срещу Динамо (Б) и ги биха с 4:2. За един от головете на румънците основна заслуга има Флорентин Петре. Той би отлично от пряк свободен удар, Кючуков изби топката, но притичалият Данчулеску довкара коженото кълбо във вратата на "армейците".

В националния отбор Петре има 27 мача и 3 гола. Досега футболистът не е играл срещу представителния тим на България. Първото си попадение с фланелката на националния отбор, Петре вкарва на 31 март 1999 година при гостуването на Азербайджан. Румъния бие с 1:0 с гола на Флорентин.

През сезон 2000/01 футболистът заболява от хепатит "С" и играе само 4 мача с екипа на Динамо. Тази болест пречи на халфа да бъде трансфериран в отбор от Западна Европа, въпреки че към него има интерес от доста клубове. За него 2000 година е ужасна.

През 2001-а кариерата му тръгва отново нагоре и сега Петре е един от най-важните играчи както за Динамо, така и за националния отбор на Румъния. След трансфера си в ЦСКА той става вторият румънец, който пристига на "Българска армия" в разстояние само на два месеца. На 2 февруари договор с "червените" подписа сънародникът му Еуген Трика.

ВИЗИТКА
Име: Флорентин ПЕТРЕ
Роден на: 15.01.1976 г.
Родно място: Букурещ, Румъния
Висок: 167 см
Тегло: 71 кг
Дебют за Динамо: 15.10.1994 Динамо (Б) - Клуж 2:0 (Петре вкарва гол в 3-ата минута)
Дебют в евротурнирите: 9.08.1995 Динамо Б - Левски 0:1 (сменен в 66-ата минута)
Мачове и голове в евротурнирите: 31 мача, 6 гола
Дебют за националния отбор на Румъния: 15.10.1998 г Норвегия - Румъния (0:0)
Мачове и голове за националния отбор: 27 мача, 3 гола