В последните години ръководството на ЦСКА е нападано, че разчита основно на чужденци. И че често пъти се привличат некачествени такива. Друг въпрос е колко българи играят за Лудогорец и колко наши сънародници имаше в Левски преди финансовата криза на "сините". Атаките идват извън клуба, но често пъти и от хора, които твърдят, че милеят за "червените". Змии на "Армията" винаги ще има, дори и с дошлите "таралежи".

На мушката основно стои главният мениджър Стойчо Стоилов. Който все е в ролята на лошото ченге, на сив кардинал и Торбалан взети заедно. Още помня как малка група фенове го изпращаха към Ловеч в компанията на "поредните ментета", които е "домъкнал". Това се случи след 2:2 с ФК ЦСКА 1948. Обиждани бяха най-вече Амос Юга и Юнус Санкаре. В момента Юга е "шефът" по думите на Бруно Акрапович, истински лидер в средата на терена. А Санкаре, макар и с много по-малко минути на терена - втори голмайстор на отбора в първенството през сезона, след Али Соу.

Снимка 483073

Не съм адвокат на Стоилов, но никой не каза една добра дума за привличането на Фернандо Каранга. Всички знаем какво направи той в ЦСКА. Много упреци имаше и след трансфера на Брадли Мазику, а сега феновете се молят да не го продадат в Италия.

Че в последните години трансферната политика на ЦСКА е добра говори фактът, че от общо петима чужденци в историята на най-успелия ни футболен клуб със 100 или повече мача за "армейците", трима бяха взети от сегашното ръководство. Значи тези чужденци се адаптират, имат качества и се превръщат в играчи с основна роля. Които записват имената си в историята на ЦСКА.

Снимка 510550

Али Соу изигра стотния си двубой за "червените" срещу Левски и вкара гола за победата с 1:0. Така вече има 45 попадения във всички турнири. Този сезон стана най-резултатният чужденец на ЦСКА, задминавайки именно Каранга.

Снимка 356665

Рубен Пинто вече не е на "Армията" но остави следа. Португалецът записа 128 мача, 10 261 минути и 12 гола. Сънародникът му Тиаго Родригес пък подгони втория в тази класация - Маркиньос. Бразилецът с български паспорт е със 147 мача за ЦСКА. Тиаго до момента е изиграл 136. Номер едно продължава да бъде сенегалският централен защитник Ибрахима Гай - 160 мача за отбора (също с български паспорт).

Соу и Тиаго са в основата на европейския пробив през този сезон. Али измъкна ЦСКА срещу Сиренс на старта, с гол в добавеното време. След което наказа БАТЕ и Б36. Тиаго открадна шоуто в Базел - с два гола за успеха на ЦСКА с 3:1. За да дойде знаменитата победа нас Рома, отново с 3:1. С 2 попадения на Али Соу и едно на Тиаго.

Снимка 369303

Източник: Официален сайт на Рига ФК

Още чужденци от ЦСКА се доближават до "клуб 100". Като Енрике Рафаел и Жеферсон. А преди години, като изключим Гай и Маркиньос, беше истинско събитие чужденец да се задържи дълго при "армейците".

Такива "ментета" да искаш...

ЧУЖДЕНЦИТЕ СЪС 100 И ПОВЕЧЕ МАЧА ЗА ЦСКА:

1. Ибрахима Гай (Сенегал, защитник) - 160 мача, 14 086 минути, 5 гола, 24 ЖК и 3 ЧК

2. Маркиньос (Бразилия, халф) - 147 мача, 11 810 минути, 26 гола, 48 ЖК и 3 ЧК

3. Тиаго Родригес (Португалия, халф) - 136 мача, 10 595 минути, 32 гола, 21 ЖК и 1 ЧК

4. Рубен Пинто (Португалия, халф) - 128 мача, 10 261 минути, 12 гола, 29 ЖК и 0 ЧК

5. Али Соу (Гамбия, нападател) - 100 мача, 8002 минути, 45 гола, 6 ЖК и 1 ЧК.