Евандро да Силва донесе нужната доза спокойствие, облекчение и радост на "червена" България през изминалата седмица. "Десетката" направи разликата между ЦСКА и Осиек на стадион "Българска армия" в четвъртък и отбеляза двата решаващи гола за пълния обрат срещу Славия в неделя.

Година след преминаването си при 31-кратните шампиони бившият младежки национал на "селесао" започва да се превръща в голямата звезда на тима.

Вече записа 30 мача на сметката си, в които наниза 9 гола. Но не всичко започна по мед и масло за техничния дребосък. Пропусна почти цялата минала есен. Когато се появяваше на терена, то го правеше за не повече от двайсетина минути. Привишаването на квотата за чужденци, трудното привикване към нашия футбол, голямото изобилие на атакуващи играчи. По това време Кирил Десподов се представяше на много високо ниво, а не по-малко опасни бяха Едвин Джеси и Жоржиньо. С наличието на сънародника му Енрике Рафаел и използвания като ляво крило - Тиаго Родригес, за Евандро бе трудна задача да получи шанс за изява.

Изигра цяло полувреме срещу Копенхаген в датската столица (1:2), където реализира и стресна домакините. Първи пълни 90 минути записа чак в края на април - при загубата от Ботев в Пловдив с 0:2. Люпко Петрович и Добри Митов започнаха да го налагат и Евандро се отплати. До момента е използван на почти всяка позиция в "червената" атака. Демонстрира чудесен голов нюх, умее да се пласира добре, техничен е и притежава чудесен изстрел.

Голът му срещу Осиек (1:0) попадна във фенските класации за най-красиво попадение на кръга в Лига Европа. Отразен бе във френските медии, които "му връчиха Оскар".

Евандро продължава линията на чудесни бразилски стрелци, носещи победи на "Армията". Миналия сезон Мауридеш започна с 8 гола в 7 мача и бе продаден изгодно в китайския Чанчун Ятай, а преди него към източния пазар се запъти Фернандо Каранга. "Деветката" се превърна в любимец на Сектор "Г" и с важните си голове в редица големи мачове доказа високата си класа за родната Първа лига.

Привържениците на "червените" откриват новия си герой. Нестор ел Маестро и Любослав Пенев бяха упреквани, че не дават шанс на Евандро. Футболистът показа талант и получи нужното време за климатизиране. Постепенно бе наложен, може би късно. Но по-добре късно, отколкото никога - гласи поговорката. В момента ЦСКА не играе атрактивен футбол. Печели мъчно срещите си, а без бразилския нападател миналата седмица можеше да бъде катастрофална за клуба от Борисовата градина. Сезонът е дълъг - точки могат да бъдат наваксвани. Но при 7-8 пункта пасив малцина биха дали шанс на "армейците".

Предстои голямо изпитание. В четвъртък (01.08) ЦСКА гостува на Осиек в Хърватия. Преди първата среща отбелязахме, че индивидуалните отигравания ще решат мача. Така и се случи - бразилски шедьовър донесе ценен български успех. "Армейците" свършиха половината си работа и сега ще трябва да се потрудят здраво. Евандро бе запазен пред уикенда и игра само 27 минути срещу Славия.

Има шанс да затвърди добрия старт на сезона. Подобно на Каранга, който не бележеше в дебютните си мачове у нас. "Десетката" може да донесе нова паметна европейска вечер.

Евандро: Нашата публика е най-добрата в България, напрежение има във всички големи отбори