ЦСКА изпраща изпълнена с емоции 2018-та. Годината, в която "армейците" отпразнуваха своя юбилей. Клубът от "Борисовата градина" вече е на 70. Отминаха 12 месеца на възходи и падения. Пропилени шансове за титла и купа, завръщане в европейските клубни турнири и още. ТОПСПОРТ резюмира най-интересните моменти, разделени в три материала.

В началото на лятото се спекулираше много за треньорския пост на "Армията". В крайна сметка бе назначен Нестор ел Маестро. Млад специалист от Западната школа, възпитаник на редица големи имена в немската и австрийската Бундеслига.

Типично по нашенски специалистът първо бе оплют - още преди да бъде представен официално. Критиците се присмиваха на фамилията му, а не взимаха под внимание, че е проспериращ и амбициозен наставник с богат опит като помощник-треньор. През миналия сезон печели сензационно титлата в Словакия начело на средняка Спартак (Търнава).

Снимка 308585

Селекцията на ЦСКА бе прилична, но отбора напусна голямата звезда - Фернандо Каранга (Хенан).

Бразилецът заигра в Китай, а на негово място пристигна сънародникът му Мауридеш (от Беленензеш). "Червените" привлякоха от там и сърцатия португалец Рубен Пинто (през 2016-та).

На "Армията" акостираха още хърватският вратар Данте Стипица (Хайдук), защитниците Стивън Перейра (МВВ Маастрихт) и Борис Секулич (Слован), полузащитниците Жанио Бикел (НЕК Ниймеген) и Жоржиньо (Сент Етиен), нападателите Евандро (Коритиба) и Али Соу (Киево).

От отбора си тръгнаха Александър Барт, Раул Лое (Омония), Укра (Санта Клара), Роланд Алберг (Паниониос) и Хеан Бланко (Индепендиенте Меделин). Под наем бяха пратени Георги Китанов (Черно море), Слави Петров (Литекс), Никола Колев (Етър), Пламен Гълъбов (Етър), Александър Георгиев (Септември), Радослав Живков (Литекс) и Тонислав Йорданов (Литекс).

ЦСКА проведе предсезонна подготовка в Австрия, където не загуби нито един мач.

Новият сезон започна със сблъсък от европейските клубни турнири. "Червените" се завърнаха с победа в Европа след 4-годишно изгнание. Единственият гол във вратата на Рига отбеляза Тиаго с шут от далечна дистанция.

На реванша в Латвия домакините затвърдиха реномето си на корав съперник. Класата им не отговаряше на българския вицешампион, но бяха много добре групирани в отбрана и не оставяха почти никакви празни пространства на "армейците". И двата мача бяха скучни за неутралните зрители. По-скромните отбори от бившите социалистически републики все още залагат на силов футбол и никаква атракция. Трудно се играе срещу тях.

Единственият гол в реванша бе отбелязан от Рига след грешка на Витаутас Черниаускас.

"Червените" бяха затруднени значително от спорния директен червен картон на Тиаго. Кирил Десподов можеше да сложи точка на спора, но пропусна дузпа в 89-та минута. Дори с човек по-малко ЦСКА създаде повече опасности в продълженията. До попадение не се стигна, а липсата на централен нападател бе осезаема.

Дузпи щяха да определят кой продължава в надпреварата. Нито един футболист на столичани не трепна - 5:4.

След мача станахме свидетели на грозни сцени и директни червени картони получиха Кристиян Малинов и капитанът Николай Бодуров.

Последва дебют за Ел Маестро в Първа лига. На "Армията" пристигаше коварен съперник - Локомотив (Пловдив). "Смърфовете" впоследствие победиха както Лудогорец (1:0), така и Левски (1:0). Все пак не се стигна до изненади и "червените" стартираха с успех - 2:0. Точни бяха Мауридеш и Жоржиньо. Бразилският таран отбеляза в своя дебют.

4 дни по-късно в "Борисовата градина" бе посрещнат австрийския Адмира Вакер. Както в сблъсъка с Рига, сектор "Г" бе затворен и "армейците" бяха препълнили трибуните "А" и "Г". Настроението бе приповдигнато и привържениците окрилиха своите любимци. ЦСКА пропусна няколко добри шанса в самото начало.

По това време Едвин Джеси заслужи прякора си "Поршето". Крилото беше в стихията си. Само за 9 минути българският отбор нанесе 3 съкрушителни удара на съперника. Десподов се реабилитира за пропиляната дузпа в Рига с 2 красиви гола, а Мауридеш реализира от "бялата точка". Липсата на Бодуров и Малинов не се усети. Бикел и Перейра се представиха отлично.

Последва рутинна победа в Бистрица срещу Витоша с 2:0, а след това ЦСКА замина за Виена.

"Червените" се радваха на солидна агитка в столицата на Австрия. ТОПСПОРТ отрази настроението на привържениците от мястото на събитието.

Съотношението по трибуните на "БСФЦ Арена" бе 3:1 в полза на българския клуб. "Червените" играха с настроение и постигнаха победа като гост в Европа с 3:1. Точни бяха Жоржиньо и Мауридеш (2 гола). По този начин елиминираха съперника си с общ резултат 6:1.

Столицата на Австрия Виена е "червена"!

ЦСКА домакин и във втория мач с Адмира

Цикълът четвъртък-неделя продължи с класическа победа над Дунав - 3:0.

Дойде време за Третия квалификационен кръг на Лига Европа. Този път "армейците" домакинстваха на "Васил Левски", а техен съперник бе Копенхаген. Датчаните бяха сериозно фаворизирани преди сблъсъка, но ЦСКА започна ударно в пореден мач.

Мауридеш откри резултата в 15-та минута и прати в екстаз сектор "Г". Той бе изведен от Десподов, а партньорството между двамата атакуващи футболисти започна да напомня на това между крилото и Каранга. "Червените" бяха равностойни на своя именит съперник, докато Божидар Чорбаджийски не получи директен червен картон в края на полувремето.

Това беляза хода на мача и датчаните доминираха след почивката. След спорна засада през първата част, която спираше много опасна атака на столичани, спорните съдийски решения продължиха и през вторите 45 минути. Съдията Барт Вертентен бе даден на съд за участие в уредени мачове месец по-късно.

В 73-та минута белгиецът отсъди дузпа за гостите, с която те измъкнаха победата и си тръгнаха от България с отличен турнирен резултат - 2:1. За "червените" последва домакинство на Славия (2:1), в което Мауридеш отбеляза нови 2 гола. Бразилецът започна ударно с 8 точни изстрела в първите си 7 мача при 31-кратните шампиони.

На реванша в Дания странните отсъждания на реферите продължиха.

"Лъвовете" поведоха с гол на Даме Н'Дойе от безспорна засада (23'). През второто полувреме появилият се като резерва Евандро възстанови равенството и ЦСКА се нуждаеше само от още едно попадение, за да вкара мача в продължения. До гол се стигна, но той падна във вратата на Черниаускас след статично положение. Отново Н'Дойе реализира - след центриране от ъглов удар.

Така "червените" приключиха участието си в Лига Европа и трябваше да се концентрират върху изявите си у нас. Предстоеше гостуване на Лудогорец в Разград.

Заб.: Очаквайте третата част на материала.