Официално беше потвърдена продажбата на Мауридеш от ЦСКА в китайския Чанчун Ятай. По този начин "червените" се разделиха с нападателя си само полусезон, след като го купиха.

Бразилецът започна много силно през лятото. Даде сериозна заявка за титулярното място, въпреки че на "Армията" акостираха още двама реализатори - Евандро и Али Соу. Заради него те не припарваха до терена, а младият Тонислав Йорданов бе преотстъпен.

Някои фенове дори го определиха за по-добър от Фернандо Каранга.

Официално: Мауридеш подписа с китайския Чанчун Ятай
Обновена

Официално: Мауридеш подписа в Китай

Нападателят позира с фланелката на Чанчун Ятай

Именно негов заместник трябваше да бъде, а визуално приликата бе налице. Освен бръснатата глава и сходството в цвета на кожата - Мауридеш напомняше за сънародника си в друго.

Хвърляше се здраво в играта, гореше, но именно такива футболисти остават в сърцата на феновете.

Нямаше равен във въздуха. Влизаше надъхано в единоборствата и отнемаше топки още в противниковата половина - като Каранга, нали?

Започна ударно с гол в официалния си дебют. Това се случи на 22.07.2018 срещу Локомотив (Пловдив) - 2:0. Откри резултата в 53-та минута, с което успокои треньорския щаб. Преди това здравият физически Езе респектираше домакините и започнаха да се прокрадват опасения за загуба на точки.

Част от скептичните фенове се присмяха на бурната му радост. Други пък я намериха за положителна: "Такива футболисти ни трябват. Играе се със страст."

Разписа се в 5 от следващите 6 срещи, а пропусна да стори това само срещу Витоша (2:0).

"Той е играч за големите мачове", величаеха го феновете.

По два пъти го стори срещу Адмира Вакер (3:1) и Славия (2:1). Реализира още един гол срещу австрийците в другата среща (3:0), в следващия кръг на Лига Европа - Копенхаген (1:2) и за първенството - Дунав (3:0).

Няколко пъти бе избиран за "Играч на мача" и "Играч на кръга" в Първа лига.

На една от пресконференциите, докато получаваше своята награда - се разплака.

Призна колко трудности е преживял в родината, как е безкрайно благодарен на по-големия си брат (собственост на Галатасарай).

"В България футболът е по-контактен, по-силов. Това е футболът, който обичам. Аз съм от тези играчи, които колкото повече ги удрят и бият, толкова по-удобно се чувстват. За мен няма нищо по-добро когато ме удрят, аз да ги мачкам и да им вкарвам голове", заяви тогава Мауридеш.

В началото на Септември нещо се пречупи. Треньорското ръководство изпълни желанието на Нестор ел Маестро - купи още един нападател. Някои привърженици на 31-кратните шампиони запяха нова песен: "Този Соу е по-добър. Трябва да налагаме него", чуваха се не един и два гласа.

Типично по нашенски - всеки разбира от футбол и политика.

Снимка 386655

Таранът започна да се застоява на резервната скамейка, а повратен момент се оказа пропуснатата от него дузпа в Стара Загора. При резултат 1:1 "Звяра" не успя да накаже, което доведе до загуба на ценни 2 точки.

Постепенно ентусиазмът спадна.

Моментен проблясък се забеляза при домакинството на Витоша (9.11.2018) - 3:0, когато се включи много силно от резервната скамейка - последните 20 минути. Вкара 2 важни гола и разби катеначото на гостите.

След паузата за национални отбори записа името си сред голмайсторите в Русе. При победата над Дунав с 2:0. Това е последният му гол с екипа на ЦСКА.

ЦСКА, какво ще го правите този прекалил с празнуването Мауридеш?

А Ел Маестро беше много доволен от състоянието на бразилеца...

Сякаш живота в столицата му се ослади. Не беше необичайна гледка да видим Мауридеш с чипс и кола в някое столично заведение. В малките часове мястото бе едно - Студентски град.

Засилиха се жлъчните коментари за наднорменото му тегло. Именно тази причина бе изтъкната при провала на трансфера му в Рапид (Виена).

Бързо се превърна в звезда у нас, а още по-бързо се оказа ненужен.

Последните му минути с "червения" екип са били тягосни за гледане от страна на феновете. Движението му по терена бе мудно, реакциите бавни, коефициентът на полезно действие - малко над 0.

Снимка 386070

Източник: Facebook/Фен група на ЦСКА

След първия си месец в "Борисовата градина" бе сравняван с Гара Дембеле. Иронията е, че сега отново могат да се правят подобни паралели. Но с навиците на тези голаджии извън терена и резкия спад във формата им.

Тепърва ще разберем как ще се отрази липсата на Мауридеш. Загубата на онази "деветка" от лятото е налице - последните мачове продукцията в атака е постна. На прост език - няма кой да вкара гол.

Но този "Звяр" от зимата едва ли ще липсва на някого. Без страст, дори без желание за игра.

Такива са бразилците, около тях винаги е интересно.

И могат да изненадат. Както противника, така и своя отбор.