Ако има храм на футбола, Димитър Якимов със сигурност е част от него. Така както много тифози на „росонерите" са станали от Милан заради вечното момче с кадифения пас Джани Ривера, по същия начин и в България, много привърженици на ЦСКА са от „армейския" клуб заради нашето българско момче Митата.

Няма футболист в България с такъв елегантен дрибъл като Димитър Якимов. Когато той бе на терена,  мястото където стъпваше бе „зелен килим". На едно такова магическо пространство на световното през 1966 година Якимов финтира друг световен свой колега по дрибъл - Гаринча. Клетият бразилец се озова на земята.

На приятелски мач в Сао Пауло през февруари 1971 година на препълнения със 150 000 зрители стадион „Морумби",  Митата, с екипа на ЦСКА, разгневява местните величия по трибуните когато преминава цялата защита на бразилския тим, а след това и вратаря. Разкарва бавно коженото кълбо по голлинията и връща топката към центъра. Никой силен отбор от Европа преди това не може да победи Сао Пауло. Прави го само ЦСКА. За което отборът на „армейците" получава скъп трофей.

Да се върнем  към ранните години на Димитър Якимов. През 1959 година юношеският отбор на България до 18-годишна възраст става у дома европейски шампион. Звездата на Митата, който тогава играе още за Септември, изгрява на един мач от групите в Перник. България побеждава тогавашната Западна Германия (ГФР) с 2:0. Решаващ гол след страхотен слалом между слисаните германски защитници бележи ненавършилият още 18 години Димитър Якимов.

През 1960 година той преминава в ЦСКА. Митата дебютира със славния тим на „червените" в Купата на европейските шампиони срещу първенеца на Италия Ювентус. ЦСКА елиминира италианския гранд след 0:2 в Торино и 4:1 в София.

Футболистът, който класира България за първи път на световно първенство е именно Димитър Якимов. На 16 декември 1961 година в Милано България побеждава Франция с 1:0  с гол на Митата в 47-ата минута.

През 1962г. в Купата на европейските шампиони, който е турнира на ЦСКА, „червените" побеждават два пъти шампиона на Югославия Партизан (Белград) с 2:1 и 4:1. Срещу Партизан, Якимов  открива головата си сметка в европейските клубни турнири като бележи в Белград при победата с 4:1. Митата е част от отбора на ЦСКА, който стига до полуфинал за КЕШ през 1967 година, когато „армейците" играят три мача срещу Интер.

Срещу вечния съперник Левски Димитър Якимов изиграва 25 мача и отбелязва 7 гола. Якимов е невероятен в мачът срещу „сините" през 1969 година, който завършва 4:2 за ЦСКА. През същата 1969 Митата има голяма заслуга неповторимия голмайстор Петър Жеков да стане първи стрелец на Европа и да спечели „Златната обувка" на „Франс Футбол". В последния мач срещу Ботев Пд (тогава Тракия), в който ЦСКА бие с 4:2, Якимов преминава на няколко пъти с лекота отбраната на „канарчетата" и поднася топката на голлинията на Жеков. През 1971 година самият Магьосник на футбола Митата става голмайстор на „А" РФГ с 26 гола.

Без да има контузия, Митата трябва да прекрати кариерата си преждевременно почти три години по-късно. Обещават му, че ще доведат Цървена звезда за бенефис, но обещанията си остават голи.  Независимо от всичко, за публиката на ЦСКА Митата си остава най-великия български футболист.

Дори в  по-ново време една от причините Методи Деянов да е обичан от публиката на „армейците" бе  защото виждаха в него, нещо, макар и мъничко, от Митата Якимов.  Контузии не позволяват на русокоския техник да разгърне потенциала си. Методи винаги е казвал, че най-голямата радост за него е да бъде далечно копие на великия футболист.

Да се върнем към Димитър Якимов. Митата е признат и от привържениците на абсолютно всички други отбори. Мястото в Алеята на славата на „Армията" на Митата не подлежи на никакво съмнение.

В „А" група Димитър Якимов изиграва 308 мача (287 за ЦСКА и 21 за Септември). Вкарва 151 гола (141 за ЦСКА и 10 за Септември). Якимов е шампион с ЦСКА през 1961, 1962, 1966, 1969, 1971, 1972, 1973 и носител на Купата през 1960 (със Септември) и с ЦСКА през 1961, 1965, 1969, 1972, 1973, 1974.

В евротурнирите за ЦСКА има 32 мача и 12 гола (24 мача с 8 гола в КЕШ и 8 мача с 6 гола в КНК). Има 67 мача и 9 гола за националния отбор. Заслужил майстор на спорта от 1965 година. Участник е на 3 световни първенства (1962, 1966, 1970).

Какво още може да се каже за Митата. Който е гледал, може да бъде щастлив, че е видял неподправената красота на футбола. Който е чувал за него, може да обогати футболната си култура с една от най-великите футболни личности на България.