Сблъсък на абревиатурите ще имаме на "Армията" в четвъртък - ЦСКА срещу БАТЕ. При евродвубоите си с Левски през 2008-а и Литекс през 2009-а беларусите подигравателно бяха наричани трактористи, тъй като името им идва от завода за автомобилни и тракторни части в Борисов.

Десетилетие по-късно същите трактористи имат 9 участия в групи - 5 в ШЛ и 4 в ЛЕ. Друга убийствена статистика в полза на БАТЕ сочи, че тимът неизменно е елиминирал поне един съперник в евротурнирите в последните 6 сезона - от 2014/15 насам. За последно се провалят през 2013-а срещу казахстанския Шахтьор Караганда. От лятото на 2014-а насам обаче БАТЕ има 64 мача в евротурнирите, а за същия период ЦСКА е изиграл 15.

Мнозина си казват, че БАТЕ не е това, което беше само защото не стана шампион през изминалия сезон. Подобна заблуда не бива да съществува. Голяма част от играчите на беларусите са част от тима от поне 3-4 сезона, което говори, че срещу ЦСКА излиза добре смазана машина. А същото далеч не може да се каже за армейците.

"Тема Спорт" разгледа основните футболисти на БАТЕ. В последния си двубой борисовци победиха слабака Смолевичи с 5:2 в събота. 3 от головете паднаха след корнер, 1 след фаул и 1 от центриране от десния фланг. БАТЕ вкарва по над 2 попадения средно на мач този сезон (49 в 23 срещи), но срещу ЦСКА големият проблем ще е отсъствието на двамата лидери - Станислав Драгун и Игор Стасевич. Вчера бе потвърдено, че националите на Беларус няма да пътуват за София, тъй като са с положителни тестове за коронавирус.

Денис ШЧЕРБИЦКИ

(24 г., вратар, Беларус)

199-сантиметрова върлина. В последно време той е предпочитаният страж вместо 25-годишния Чичкан. Шчербицки е юноша на БАТЕ, като прави дебют през 2016-а и оттогава е записал 76 мача в елита. През настоящата кампания има 12. В евротурнирите е с 26 участия, като пази при успеха с 1:0 над Арсенал на 14 февруари 2019. Бил е избор №1 в националните тимове до 17 и 21 г., а за представителния отбор на Беларус има едно участие в контрола през 2018-а.

Александър ФИЛИПОВИЧ

(24 г., десен бек, Сърбия)

Балканската кохорта започва с Филипович. През по-голямата част от кариерата си е бил ляв бек, но този сезон е използван отдясно и е твърд титуляр с 20 участия. Играе за БАТЕ от 2018-а насам и е пропуснал едва 5 мача през трите му кампании. Преди това е част от сръбските Ягодина и Вождовац (в елита), за които натрупва над 110 участия. В евротурнирите пък има 21 мача за БАТЕ и още 2 за Ягодина. С националния отбор на Сърбия до 19 г. става европейски шампион през 2013-а. Викан е при мъжете, но все още не е дебютирал. Висок е 183 см.

Яков ФИЛИПОВИЧ

(27 г., централен защитник, Хърватска)

Втори балканец, втори Филипович. Яков е привлечен в началото на тази година от белгийския втородивизионен Локерен, за който се състезава 3 сезона (два от тях в елита). Преди това е носил екипите на Цибалия и Интер Запрешич. Записва и 3 участия за националния тим на Хърватска. Висок е 190 см. Досега не е играл в евротурнирите. Филипович се наложи като титуляр заради тежкото наказание на 23-годишния Захари Волков. В началото на август иначе обещаващият беларусин беше изхвърлен от футбола за 2 сезона, тъй като е участвал в уреден мач за Нафтан през 2017-а. Волков не беше картотекиран за Лига Европа.

Егор ФИЛИПЕНКО

(32 г., централен защитник, Беларус)

Още една върлина. Високият 194 см. бранител е сред най-опитните играчи в състава, като е юноша на БАТЕ. Втори капитан след Игор Стасевич. Във визитката му личат 52 мача за националния отбор и 8 участия за Малага в Ла Лига през 2015/16 г. Едва 19-годишен е продаден на Спартак Москва, но там не успява да пробие (16/1) и е пращан под наем в Том Томск, Сибир Новосибирск и БАТЕ. Носил е още екипите на Макаби Тел Авив и Ашдод. В средата на 2018-а се завръща в Борисов. В евротурнирите има цели 65 мача и 2 гола за БАТЕ, Спартак М, Сибир и Макаби. Изправял се е 4 пъти срещу България, за последно в световните квалификации през 2016 и 2017 г.

Боян НАСТИЧ

(26 г., ляв бек, Босна и Херц.)

Третият балканец в защитната линия. Солиден бек, който е доста полезен в офанзивен план с центриранията си от статични положения. Този сезон е записал 10 асистенции и е вкарал 1 гол. Почти не е пропуснал минута. От друга страна, има 5 жълти картона, което говори, че често действа по бръснача. Висок е 182 см. Настич е роден във Власеница, Босна, и е привлечен от местния тим във Войводина Нови Сад през 2009-а. Играе до 2016-а, като записва 86 мача и 2 гола в елита. Продаден е в Генк (39/0), после е преотстъпен и в Остенде (12/1). Печели Суперкупата на Белгия с екипа на Генк през 2019-а, но скоро след това разтрогва и точно преди година подписва с БАТЕ. Интересно е, че Настич като юноша играе за Сърбия, но при мъжете решава да защитава Босна и Херцеговина и има 4 мача.

Дмитри БАГА

(30 г., вътрешен халф, Беларус)

Беларусинът е типичен разиграващ халф, който рядко има пряко участие в головете. Бага е един от крайъгълните камъни на БАТЕ, като е юноша на тима и печели цели 10 от всички 15 титли в историята на клуба! Първият му престой е от 2008 до 2015-а със 120 мача и 18 гола в шампионата. После играе без особен успех в Апоел Хайфа и Атромитос, а през лятото на 2017-а се завръща в БАТЕ и оттогава е записал още близо 80 срещи. Има внушителните 64 мача в евротурнирите, а за Беларус е играл 3 пъти при мъжете. Има и 3 мача на Олимпийските игри в Лондон през 2012-а, като дори вкарва на Нова Зеландия (1:0). Неговият брат Алексей Бага е треньор на БАТЕ през 2018 и 2019 г.

Евгени ЯБЛОНСКИ

(25 г., вътрешен халф, Беларус)

Юноша на БАТЕ, като досега не е играл за друг отбор. Записал е близо 150 мача в елита и е константен партньор на Бага в средата на терена. Функциите са му предимно дефанзивни, като разполага с добра физика - висок е 184 см. и тежи 82 кг. Играл е 36 пъти в евротурнирите, а за Беларус е с 8 участия. Игра 90 минути в контролата с България на 26 февруари тази година в София (1:0).

Павел НЕХАЙЧИК

(32 г., ляво крило, Беларус)

ЦСКА не бива да нехае за Нехайчик. Лявото крило е друг състезател с потенциала да създаде сериозни проблеми за червената отбрана. Юноша е на БАТЕ и има дълъг стаж в тима, но реализира и кариера в Русия - в Динамо Москва, Том и Оренбург. Играе и в 4-те мача с Левски и Литекс.

От 2017-а и 2019-а е в Динамо Брест, с който и спечели титлата през миналия сезон, а това сложи край на серията на БАТЕ от 13 триумфа. Този сезон Нехайчик разнася защити с 20 мача, 9 гола и 6 асистенции в елита, а за Динамо Брест през миналата кампания се отличи с 12 гола и 4 асистенции. В евротурнирите е с 48 участия и 11 гола, а за Беларус има 36 мача и 3 гола.

Максим СКАВИШ

(30 г., нападател, Беларус)

Актуалният голмайстор на БАТЕ с 11 попадения в 22 мача. Юноша е на тима, като играе за борисовци от 2008 до 2011-a (68/30) и отново от 2018-а насам (76/32). През останалото време е бил в Белшина, Балтика, Торпедо Жодино и Апоел Кфар Саба. Любопитното е, че именно в БАТЕ прави най-силните си сезон, а в другите отбори често разочарова. В евротурнирите Скавиш е с 58 мача и 6 гола, като първият му е срещу Литекс - за крайното 4:0 след продължения в Ловеч на 27 август 2009 г. Носил е екипа на Беларус 26 пъти, като е реализирал 2 гола. Записва 1 участие на Олимпиадата в Лондон, наред с Дмитри Бага и Драгун.

Вилум ВИЛУМСОН

(21 г., вътрешен халф, Исландия)

Най-екзотичният играч в БАТЕ. Халфът е привлечен през лятото на 2019-а от Брейдаблик (28/6). В Беларус обаче е предимно резерва, като е с 32 мача (14 като титуляр) и 4 гола в елита, като вкара 2 в последния мач със Смолевичи. В евротурнирите има 3 участия за БАТЕ, а през януари 2019 г. играе веднъж за Исландия. В момента е национал до 21 г., като на 4 септември записа 90 минути при 1:0 над Швеция.

Неманя МИЛИЧ

(30 г., дясно крило, Сърбия)

Поредният балканец. Милич трудно се преборва за титулярно място по крилата в конкуренцията на Нехайчик и Стасевич, но пък е с прилична ефективност - 36 мача и 9 гола в елита. БАТЕ го купува за 300 000 евро от Цървена звезда през декември 2018 г.. Юноша на престижната школа на ОФК Белград и дългогодишен състезател на тима (2006-2013), след това е и в Спартак Суботица. Стига до младежкия национален отбор. В Европа е с 24 участия. Освен него и тримата титулярни защитници (двамата Филипович и Настич) в БАТЕ има още 2-ма балканци или общо 6 - сръбския нападател Дубаич и черногорския бранител Копитович.