"Армейците" загубиха от Порто защото им липсваше малко повече смелост и достатъчно класа. Също така "червените" трябва да благодарят на "чичо" Венци Стефанов, който им даде под наем великолепния Раис Мболи. Без алжирския национал на вратата ЦСКА отиваше на поне три гола разлика. В мача срещу португалците защитата за първи път от началото на сезона се чувстваше уверена.
За пореден път се доказа златното правило,че футболната къща се строи първо от вратаря. Когато имаш гръб първи го усещат бранителите. В мача много добре като десен бек се включи младокът Мартин Дечев. Личеше му, че е играч произлязъл от клуба, защото се раздаде докрай и в доста моменти не пусна звездата на Порто Хълк да мине през него.
Сега за предните линии. Маркиньос може и да е решаващ за двубоите от "А" група, но в двубоя с португалците скъса нервите на всички с постоянното мешане и суетене пред головите позиции вместо да стреля. Шеридан наистина търсеше бързо отиграване на топката, но колегите му в атака не му партнираха достатъчно добре и когато трябва. На два пъти обаче топката достигна в голови позиции до него и ирландецът изпусна златни възможности. Да не говорим за Мишел Платини, който пропусна платинени такива и хората се чудят как може да носи такова свято футболно име. И докога Гьоре Йовановски ще иска още търпение около този футболист?
След като Фалкао отбеляза единствения гол в срещата стана ясно, че мачът може да завърши при този резултат. През 1983 година ЦСКА загуби, само че на "Армията" от Рома също с 0:1 и тогава, не през първото, а през второто полувреме попадението отбеляза гениалният бразилец Паоло Роберто Фалкао. Любопитно е, че и двете попадения станаха на вратите в дясно от централните сектори на двата стадиона. И тогава и сега головете влязоха по диагонала. За Порто ниско долу, за Рома кълбото се заби в горния ъгъл. След мача с португалците за много от феновете на ЦСКА не бе трудно да установят, че въпреки пораженията с по 0:1 от Бешикташ и Порто, "червените" изнесоха много по-качествена продукция, отколкото в шампионата където са неузнаваеми.
Това може би се дължи на магията на червената фланелка, която сама може да играе в европейските клубни турнири. Разбира се, както е в случая, доколкото материалът позволява ЦСКА да загуби прилично.
От гледна точка на статистиката в Лисабон Левски регистрира петата загуба с по пет гола. Два пъти това става през годините от Милан с по 1:5 и 2:5 в Милано. Другите са пак като гост - в Алкмаар от тогавашния АЗ 67 с 0:5 и наскоро в Барселона също с 0:5. Сега и Спортинг се присъедини към клуба на отборите вкарвали по пет на "сините".
Тази петица като че ли бе предизвестена и в този смисъл синият балон бе боцнат в Лисабон. Тимът не трябваше да тръгва за двубоя на "Жозе Алваладе" като на екскурзия със семейства, деца и приятелки, защото това отнема от концентрацията. Да се върнем обаче към поуките, които не бяха извлечени от победата над Гент с 3:2. Може би тя бе преувеличена в пространството, защото след досегашни елиминирания тъкмо от белгийски отбори, Левски спечели. И явно в отбора си помислиха, че са победили някой европейски гранд.
Да, наистина Левски успя да стигне до трите точки след като губеше над два пъти в резултата. Никой обаче не посочи слабата форма на вратаря Гошо Петков и във въпросния мач на "Герена". За проблемите в защитата и матирането при статични положения също се обръщаше малко внимание. Някои казваха, че това са ревниви поддръжници на Мъри Стоилов и Наско Сираков, които не могат да преглътнат,че без тандема "СС" отборът пак върви напред. Иди обяснявай сега каква е разликата между 0:5 от Барса при Мъри и 0:5 от Спортинг при Ясен. Има и тя е, че Барса и тогава беше в световна форма, а преди мача със "сините" Спортинг бе раздиран от проблеми. Не бе ли прекалено рано обявен Левски за шампион на България?
В един момент на мача в Лисабон Дембеле получи жълт картон за грубо влизане и настъпване. В София още в първия кръг срещу ЦСКА той отбеляза гол след откровено нарушение срещу Акуаро. Левски върви добре в българското първенство, но има ли нужда от съдийска подкрепа? Тя може да доведе до заблуда в Европа и отборът ако стигне до групите на Шампионската лига да се окаже аутсайдер като сегашните клиенти Жилина и Брага. При Мъри поне имаше извинение, че групата бе силна сред отбори като Барса, Челси и Вердер.
Лил и Гент завършиха наравно и "сините" продължават да са на заветното второ място, което засега ги класира за мачовете през пролетта. Двубоите с Лил и реваншът в Гент ще дадат отговор дали "планираната" загуба в Лисабон, която се превърна в погром, е случайна. Ще бъдат дадени и отговори на анализи на сини легенди.
Бившият президент на клуба Томас Лафчис припомни, че Дембеле в Гърция играеше във втора дивизия,а сега е в единия от грандовете. А Наско Сираков хвърли в пространството тезата как холандските попълнения на "сините", след като са толкова добри, не са си намерили отбори в родината си.
Мачовете с Лил и този с Гент наистина ще дадат отговор на тези въпроси. Да припомним, че на европейското през 2004 България падна също с 0:5 от Швеция на същия стадион "Жозе Алваладе". Ако Левски се измъкне сух от предстоящите двубои с французи и белгийци, тогава може да се каже, че отборът върви по прав път без да бъде ръководен от привърженици на "правилния" футбол.