Футболният турнир на Южна Америка малко изненадващо бе открит не преди, а след първата среща на състезанието, в която Перу разби Уругвай с 3:0.

Домакините спретнаха пищно шоу на стадиона в Сан Кристобал, в началото на което бе изпълнен химна на града.

След това на терена се разрази истинска фиеста, подобна на тази по време на карнавала в Рио де Жанейро, по време на която отборите бяха официално представени с много музика и танци.

Както се очакваше на стадиона в Сан Кристобал присъства и аржентинската футболна легенда Диего Марадона, който направи символичния първи удар по топката за започването на срещата, след подаване на президента Уго Чавес.

В срещата на официалното откриване Венецуела и Боливия завършиха при резултат 2:2 и драматични последни минути на мача.

Двубоят започна динамично като атаките се редуваха и пред двете врати. Хайме Морено пропусна по-опасните положения за Боливия, а в 18-ата минута само няколо сантиметра го разделиха от това да засече прострелно центриране отдясно.

Домакините от Венецуела успяха да взривят трибуните в 21-ата минута, когато Малдонадо бе изведен отляво и с техничех удар прати топката в обратния ъгъл за 1:0.

Боливия тръгна да изравнява и в 31-ата Алвес пропусна уникално положение, след като Арсе стреля, топката бе отбита от защитник и попадна в Алвес, които обаче на успя да уцели вратата и да изравни резултата.

Осем минути по-късно обаче след колективна грешка във венецуелската отбрана, Хайме Морено стреля към вратата и играещият в Литекс Алехандро Сичеро (номер 6) отклони злощастно топката в собствената си мрежа за 1:1.

През втората част двата отбора продължиха да атакуват и в 57-ата минута Рикардо Паес отново зарадва феновете по трибуните, след като получи топката отдясно на границата на наказателното поле, напредна и с техничен удар прати топката покрай Галарса за 2:1 за Венецуела.

До края на срещата двата отбора намалиха темпото и по всичко изглеждаше, че мачът ще завърши така, особено след невероятния пропуск на Гуера, който изпусна сам срещу вратаря на гостите, след като бе изведен чудесно отдясно, но стреля встрани.

Хуан Карлос Арсе обаче не мислеше така и в 85-ата минута засече центриране отдясно и с леко докосване с върха на обувката успя да прехвърли вратаря на домакините за 2:2.

В последната минута съдията не отсъди чиста дузпа за домакините за събаряне на Рохас в наказателното поле на гостите от Боливия.

състави:
Венецуела: Вега, Рей, Сичеро, Мигел Витали, Рохас, Ектор Гонзалес, Паес (71' Виелма), Вера, Орнеляс (60' Гуера) и Малдонадо(77' Тореалба).

Боливия: Галарса, Хойос, Ралдес, Пеня, Лорхио Алварес, Мохика, Вака (70' Гариндо), Рейес (61' Пеня), Кампос, Арсе и Морено (77' Кабрера).