Отборите на Уругвай и Перу откриха тазгодишното издание на турнира Кора Америка във Венецуела. На стадиона в Мерида Перу победи считания за фаворит отбор на Уругвай с 3:0.

Първото попадение в 26-ата минута бе дело на защитника Мигел Виялта, който след центриране отляво стреля с глава и прати топката в близкия ъгъл на Карини.

Противно на резултата Уругвай игра много по-активно през първата част. До гола на Перу уругвайците създадоха няколко голови положения, в основата на които бяха Форлан и Естояноф.

В 32-ата минута Паоло Гереро отбеляза втори гол за Перу. Попадението обаче бе отменено поради засада на Писаро, чийто удар бе избит от вратаря, а при добавката Гереро вкара.

Дори и след тази ситуация Уругвай продължи да напада като в края на полувремето Естоянов за малко да изненада Бъртън със силен удар от границата на наказателното поле, но вратарят изби в корнер.

През втората част, в първата атака за полувремето, Клаудио Писаро излезе сам срещу Карини, но ударът му бе избит. В тази ситуация останаха съмнения за нарушение, тъй като перуанецът бе държан през цялото време за фланелката от защитник на Уругвай.

В следващата атака влезлият на почивката Родригес опита ефектна странична ножица от границата на вратарското поле, но топката бе спасена от вратаря на Перу.

В 52-ата минута Гереро проби мощно отдясно и центрира остро, но Писаро закъсня и не достигна до кълбото.

По-добрата игра на Перу през втората част даде резултат в 70-ата минута, когато след бърза контраатака Хуан Карлос Марино вкара невероятел гол като от границата на наказателното поле. Той заби топката с плътен удар в близкия горен ъгъл на Фабиан Карини.

Интригата окончателно отпадна минута преди края на срещата, когато след контаатака Мендоса проби от дясно и пусна на Гереро, който от няколко метра прати топката в мрежата на Уругвай.

Двата отбора излязоха с най-доброто, с което разполагат като за Уругвай Диего Форлан и етническият българин Фабиан Естояноф водиха атаката, а за Перу Клаудио Писаро и Паоло Гереро създадоха опасностите за противника.

За Уругвай направи впечатление отсъствието на Алваро Рекоба поради контузия, която обаче няма да му попречи да играе в другите срещи от турнира.

състави:
Уругвай: Фабиан Карини, Карлос Диого, Диего Лугано, Диего Годин, Дарио Родригес, Диего Перес, Пабло Гарсия, Фабиан Канобио (45' Родригес), Фабиан Естояноф (79'Гонзало Варгес), Диего Форлан и Висенте Санчес (66' Абрау)

Перу: Леао Бъртън, Сантиаго Асасиете, Мигел Виялта, Алберто Родригес, Джон Галикио, Педро Гарсия (56'Хуан Марино), Хуан Карлос Базалар, Джеферсън Фарфан (79' Де Ла Аса), Валтер Вичес, Клаудио Писаро (77' Мендоса) и Паоло Гереро.