Бразилия победи след изпълнение на дузпи Уругвай и стигна до финала на Копа Америка 2007. В редовното време двата тима завършиха 2:2, а след дузпите ликуваха бразилците след успех с общ резултат 7:6.

Само 13 минути след началото на срещата възпитаниците на Дунга откриха резултата. Десният бек Майкон се разписа сред голмайсторите на първенството, след като с красив фалцов удар разстреля вратаря на "урусите" Карини. Голът падна след удар на Робиньо, който беше отразен от вратаря, но кълбото се оказа в Майкон и той не сбърка.

Две минути по-късно част от осветлението на стадиона в Маракайбо угасна и съдията временно прекрати мача. 12 минути по-късно, обаче двата тима подновиха игра.

Уругвай достигна до равенството с гол на нападателя си Диего Форлан. В 38-ата минута при нескопосана намеса на Дони Форлан вкара кълбото в мрежата.

Жулио Баптища отново изведе Бразилия напред в резултата в 42-ата минута. Майкон центрира от пряк свободен удар и кълбото намери нахлуващия Баптища, който засече топката и я вкара във вратата на Уругвай за 2:1. През първата част Бразилия отправи два точни удара в очертанията на вратата, но и двата влетяха в мрежата на Карини.

През втората част преобладаваше нервната игра на двата тима. Незнайно защо бразилския тим се върна в своето поле да брани крехката си преднина, но това се оказа грешен ход.

В 70-ата минута на двубоя Абреу, който влезе като смяна беше най-съобразителен в наказателното поле на Бразилия и от малък ъгъл засече топката в мрежата на Дони. Така се стигна до равенството 2:2. В оставащите двадесетина минути до края на срещата не падна ново попадение и победителят трябваше да се реши с дузпи, тъй като със специалното разрешение на ФИФА не си играят продължения.

След първите пет изпълнения двата тима си отбелязаха по четири попадения (Робиньо, Жуан, Жилберто Силва, Диего за Бразилия и Скоти, Гонсалес, Родригес и Абреу за Уругвай), а пропуски направиха Алфонсо Алвеш за Бразилия и Диего Форлан за Уругвай. При шестите изпълнения Фернандо от Бразилия и Гарсия за Уругвай нацелиха гредите и това драматизира още повече нещата.

При седмото изпълнение капитанът на Уругвай Диего Лугано пропусна, а Жилберто вкара за бразилците, и това прати Бразилия на финал.

Бразилия за втори пореден път отстранява Уругвай на полуфинал на Копа Америка и отново след изпълнение на дузпи и ще защитава трофея срещу победителя от втория 1/2-финал между Аржентина и Мексико, който ще стане ясен тази нощ.

На финала обаче ще липсва капитанът на бразилците - Жилберто Силва заради натрупани жълти картони. Той имаше нещастието да бъде декориран в жълто от рефера в добавеното време на мача.

БРАЗИЛИЯ - УРУГВАЙ 7:6 след дузпи (2:2 в редовното време)
1:0 Майкон (13), 1:1 Форлан (38), 2:1 Баптища (42), 2:2 Абреу (70)