Аржентина е първият финалист за Копа Америка.  В полуфинален сблъсък "гаучосите" разгромиха домакините на турнира САЩ с 4:0. Изключителен мач направи Лионел Меси, който вкара гол и се отчете още с две асистенции.

С попадението си звездата на Барселона стана най-резултатният играч в историята на националния отбор на Аржентина, като свали от върха Габриел Батистута. Меси вече има 55 гола от 112 мача. Батигол остана втори с 54, но от 77 срещи.

Аржентина започна вихрено мача и още в 3-ата минута Меси намери в наказателното поле Езакиел Лавеци, който с глава откри резултата. В 32-ата минута Лео удвои след великолепно изпълнен пряк свободен удар.

Аржентинците съвсем отказаха съперника си в началото на второто полувреме. Домакините загубиха топката в собствената половина, тя попадна у Гонсало Игуаин, който се озова очи в очи със стража на САЩ. Първоначално Брад Гузан отрази удара, но при добавката Пипита не сбърка и направи резултата класически. Крайният резултат оформи отново Игуаин в 86-ата минута. Меси можеше и сам да вкара, но предпочете да комбинира със съотборника си и Игуаин отблизо нямаше как да сбърка.

На финала Аржентина ще играе с победителя от втория полуфинал между Колумбия и Чили. Аржентинците излизат за 28-и път в своята история на финал за Копа Америка в опит да спечелят за 15-и път трофея.