Английският Челси спечели Световното клубно първенство, провеждащо се в ОАЕ. На финала представителят на Европа надви бразилския колос Палмейрас с 2:1 след продължения. Носителят на Шампионската лига и този на Копа Либертадорес изиграха здрав мач на стадион "Мохамед Бин Зайед", в който всичко бе решено след точно изпълнена дузпа от Кай Хаверц в 117-ата минута.

Челси ще плати шестцифрени суми заради "расови унижения"

Твърди се, че треньорите са ритали и удряли млади играчи и ги малтретирали

В редовното време Лукаку бе открил след асистенция на Хъдсън -Одой, а бразилците се върнаха в мача чрез Вейга, който също вкара от наказателен удар.

Така Челси спечели трофея за първи път в своята история, а Томас Тухел вече е извеждал клуба до триумф във всяка една надпревара, в която е водил мачове на лондончани.

Снимка 563359

Източник: EPA/БГНЕС

Бразилците стартираха уверено и още в петата минута опитаха да застрашат вратата на Едуар Менди. Данило получи подаване извън наказателното поле и моментално стреля от обещаваща позиция, но ударът му бе пресечен от защитата в синьо. Челси отвърна с постепенна атака, завършила с блокиран изстрел на Калъм Хъдсън-Одой.

Най-чистата възможност за Палмейрас дойде в 28-ата минута, когато Рафаел подаде към Дуду, чийто удар също не намери целта.

Снимка 563357

След половин час игра Тухел бе принуден да прави промени, заменяйки Кристиан Пулишич за Мейсън Маунт. Малко след това Зе Рафаел препъна току-що влезлият американец и подари на Челси свободен удар от добра дистанция. Именно Пулишич застана зад топката, но изпълнението му бе разочароващо.

Лукаку прати Челси на финал за Световното клубно първенство

Във финала "сините" ще спорят с Палмейрас

Точно десет минути след началото на втората част Ромелу Лукаку изведе Челси напред в резултата. Белгиецът засече центриране на Хъдсън-Одой отляво и с невероятен изстрел с глава разпечата вратата на Палмейрас. В 61-ата минута Тиаго игра с ръка в наказателното поле в опит да надскочи противник, което предизвика претенции от страна на бразилския щаб. Съдията реши да прегледа ситуацията с помощта на ВАР и отсъди дузпа за Палмейрас. Точен от бялата точка бе Рафаел Вейга, който с мощен удар в десния ъгъл отбеляза третия си гол на Световното клубно първенство и върна интригата във финала.

Снимка 563358

До края на редовното време нови голове не паднаха и се стигна до продължения. Двата отбора бяха изключително предпазливи в допълнителните минути и не поемаха прекалени рискове. В 99-ата минута Челси изпусна отличен шанс да излезе отново напред в резултата. Кристиан Пулишич напредна отляво и опита изстрел, който обаче бе блокиран от защитник. Топката рикошира в напречната греда и се отдалечи от вратата на Уевертон.

Във второто продължение Хавертц се сблъска със стража на Палмейрас в опит да засече центриране, което доведе до леко спречкване между двамата встрани от вратата.

Снимка 563356

В 115-ата минута човек от Палмейрас игра с ръка в наказателното поле, но съдията подмина ситуацията. След куп претенции от страна на "сините" Крис Бийт отиде до ВАР екрана и след като се увери с очите си отсъди дузпа за англичаните. Кай Хавертц се нагърби с изстрела от бялата точка и след страхотен изстрел донесе успеха за лодончани! В шестата минута на продължението мачът приключи с лош привкус, след като Луан от Палмейрас направи груб фаул и беше изгонен с директен червен картон.