Аржентинският град Сан Луис ще бъде домакин на шахматен турнир "Веселин Топалов" през ноември, съобщиха за Топспорт.бг от пресслужбата на супертурнира "М-Тел Мастърс 2006".

В края на 2005 година година Топалов спечели световната титла именно в Сан Луис.

Домакин на състезанието ще бъде хотел "Потреро де лос Фунес", където се проведе и първенството на планетата.

"Турнирът ще се казва "Веселин Топалов" не само заради това, че той стана световен шампион в Сан Луис, но и защото той остави част от своя имидж в града и го направи по-популярен", заяви организаторът на състезанието Педро Басан, който е сред гостите на супертурнира "М-Тел Мастърс".

Турнирът ще е с 10 участници и ще бъде 14-та или 15-та категория на ФИДЕ. Целта на организаторите е той да стане ежегоден и да бъде най-големият турнир в Латинска Америка, където да играят най-добрите шахматисти от региона.

В първото издание ще участват играчи от Аржентина, Бразилия, Куба, Перу, Мексико и няколко шахматисти от Европа. Сред тях вероятно ще бъде и българският талант Иван Чепаринов.

Наградата за победителя в турнира ще бъде купа "Веселин Топалов", изработена от благороден метал.

В същото време организаторите на супертурнира "М-Тел Мъстърс 2006" обявиха, че 250 души на секунда влизат в официалния сайт на състезанието, за да следят на живо партиите.

Най-гледаната партия до сега е била между Веселин Топалов и Вишванатан Ананд в четвъртък, спечелена от световния шампион.

До момента над 800 000 души са посетили интернет сайта.

Последният, десети кръг на състезанието е на 21 май.