19-ият световен шампион по шахмат Веселин Топалов постигна втора победа на "коронния турнир" в холандския град Хогевен.

Българският гросмайстор победи на 47-ия ход с черните босненеца с холандски паспорт Иван Соколов.

След успеха в партията, продължила повече от четири часа, Веско вече има 2,5 точки, след като записа победа и във вчерашния си сблъсък - срещу световния шампион за юноши и лидер във временното класиране на турнира Мамедяров от Азербайджан, и реми в предишната си партия срещу Соколов.

Междувременно секундантът на Топалов Иван Чепаринов записа още една победа в открития турнир.

Родният гросмайстор надигра след 34 хода с черните фигури украинеца Михаил Бродски в осмия кръг на състезанието. Чепаринов води в класирането с 6,5 точки.

Утре (събота) в последния кръг Веселин Топалов ще играе с белите фигури срещу Юдит Полгар, а в другата партия холандският гросмайстор Иван Соколов ще играе с белите фигури срещу Шахрияр Мамедяров.