Веселин Топалов се класира за втория кръг на турнира за световната купа по шахмат в Баку, а другият български гросмайстор Иван Чепаринов загуби в първия кръг и отпадна.

Веселин Топалов победи нигериеца Оладапу Аду с 2:0 в среща от първия кръг на турнира за световната купа по шахмат. Днес бившият световен шампион Веселин Топалов, който е поставен под номер 1 в схемата на турнира, победи нигериеца с черните фигури на 49-тия ход и така спечели минимача с 2:0 точки.

Иван Чепаринов днес във втората партия загуби с черните фигури от гросмайстор Александър Ипатов от Турция и така загуби минимача с 0,5:1,5 точки и приключи участието си в турнира за световната купа. Вчера Чепаринов и Ипатов завършиха реми в първата партия.

В турнира за световната купа в Баку от 11 септември до 5 октомври участват 128 шахматисти, но след днешния втори кръг ще останат 64. Турнирът се провежда на принципа на директната елиминация. Победителите в отделните двубои ще бъдат определяни след изиграването на по две партии с разменени фигури. При равенство ще се играе тайбрек.

Общият награден фонд на Световната купа е 1,6 милиона долара, като победителят ще заработи 120 хиляди долара (96 хиляди след данъците).

Почти всички най-добри шахматисти участват в Баку с изключение на световния шампион Магнус Карлсен (Норвегия) и световния вицешампион Вишванатан Ананд (Индия).

Хикару Накамура (САЩ) и Фабиано Каруана (САЩ) вече заслужиха право на участие в турнира на претендентите, така че ако те завършат на първо и второ място, следващите двама най-добри ще вземат свободните квоти.