Веселин Топалов е смятал, че ще спечели 12-ата партия от мача за световната титла в шахмата в четвъртък. Това заяви световния първенец на пресконференцията след срещата.

„В края ми се стори, че печеля, но противникът направи няколко пъти единствените правилни ходове - каза 31-годишният русенец. - Даже при последния ход не видях веднага, че той е направил такъв ход и помислих, че съм победил. Като цяло мисля, че имах предимство в повечето партии. Вижда се, че имах повече идеи и по-добра подготовка. След фалстарта, който направих, успях дори да поведа. Не съм уверен, че популярността на шахмата е спаднала заради скандалите, които се случиха в Елиста. Ако погледнете в миналото, ще видите, че най-известните мачове са Фишер - Спаски и Карпов - Корчной. Т.е. където имаше скандали, имаше политическо напрежение. Не съм чело много за мача, но мисля, че за него се е писало повече, от колкото за който и да е друг двубой в последнто време".

Проблемът с правителствения "Фалкон" е решен, съобщи за Топспорт.бг говорителят на Веско Живко Гинчев. Самолетът, изпратен от президента Първанов, ще може да кацне на летището в Елиста. За това гарантирал лично президентът на Калмикия и ФИДЕ Кирсан Илюмжинов при среща в четвъртък вечерта с мениджъра на Топалов Силвио Данаилов. Първаночално бе отказан достъп на машината до летището в републиката.

Днешният тайбрек между Веселин Топалов и Владимир Крамник трябва да определи кой да носи званието абсолютен световен първенец.

Ще се играят 4 партии по ускорен шахмат, като всеки от двамата съперници ще имат по 25 минути за мислене плюс 10 секунди на направен ход. При ново равенство (2:2) следват две партии блиц. В тях гросмайсторите ще имат по 5 минути и 10 секунди на ход.

Ако пак се стигне до равенство ще се играе последна партия блиц по правилото на "внезапната смърт". Получилият след жребий белите фигури има 6 минути за обмисляне на ходовете, а играещият с черните - 5. При реми за световен шампион ще бъде обявен гросмайсторът с черните фигури.

Почивката между отделните партии е само 10 минути. Според главния съдия на мача в Елиста Герт Хийсен, ако се стигне до „внезапна смърт" е изключително важно да можеш да избираш след жребия цвета на фигурите. Холандецът е на мнение, че е по-изгодно да се защитаваш с черните.

В момента, в който падне флагчето на шахматния часовник на единия гросмайстор, той губи партията. Друго интересно е, че шахматистите може де не записват ходовете си на бланки.

Досега Хийсен е бил арбитър само на един блиц мач. Това е срещата между Вишванатан Ананд и Майкъл Адамс в Грьонинген през 1997 г. Тогава е спечелил индиецът.