Вчера се изиграха партиите от четвъртия кръг на европейското  индивидуално първенство за жени по класически шахмат в зала Пловдив на „Новотел“ Пловдив.

Най-голям интерес към наблюдателите винаги предизвикват първите дъски, където играят водачките във временното класиране.

Бившата европейска шампионка Антоанета Стефанова игра с черните фигури срещу Лилит Мкрчиян (Армения) на втора дъска. Белите жертваха топ и с вечен шах партията завърши без победител.

На първа дъска Наталия Жукова – Украйна разигра на секунди последните 20 хода на първата контрола в срещата си с ГМ Нана Дзагнидзе Грузия, а останалата част с ограничено време. Въпреки преимуществото на белите, партията завърши без победител  на 55-ти ход.

Първа  спечели партията си, на трета дъска, ММ Мария Музичук от Украйна срещу Алина Кашлинская, Русия.

ГМ Валентина Гунина, Русия постигна трета поредна победа срещу ММ Мери Арабидзе, Грузия. Също трета поредна победа постигна и ММ Алмира Скрипченко, Франция.

Интересен ендшпил се разигра на 13-а дъска между ММ Каяла Абдула, Азербайджан и ГМ Олга Гиря, Русия. Белите използваха тактическия мотив, жертва на топ, за реми с пат. Това обаче не им помогна. Руската шахматистка демонстрира ендшпилната си подготовка и спечели ендшпил топ и офицер срещу топ на 112 ход.

След четвъртия кръг 6 състезателки са начело във временното класиране с по 3,5 т. - Наталия Жукова, Украйна, Лилит Мкрчиян, Нана Дзагнидзе, Кристина – Адела Фойшор, Румъния, Валентина Гунина, Русия.

Следват 18 шахматистки с по 3 точки, между които, на 8-мо място, е Антоанета Стефанова.

При българките Ива Виденова спечели срещу българската възпитаничка  Зехра Топел. Цвета Галунова ремизира срещу арменската гросмайсторка Мария Курсова.