Руските гросмайстори Пьотър Свидлер и Сергей Карякин ще играят на финала на турнира за Световната купа по шахмат с награден фонд 1,6 милиона щатски долара. Вчера във втория полуфинал Сергей Карякин победи след тайбрек с 3,5:2,5 точки украинеца Павел Елянов.

По-рано в другия полуфинал Свидлер се наложи над холандския гросмайстор Аниш Гири още в партиите по класически шах с 1,5:0,5. Припомняме, че в четвъртия кръг руснакът отстрани бившия световен шампион Веселин Топалов.

Пьотър Свидлер отстрани в четвъртия кръг , а на полуфиналите се наложи над Аниш Гири (Холандия).

Финалният мач между Сергей Карякин и Пьотър Свидлер ще се състои от 1 до 5 октомври (4 партии с класическа контрола и евентуално тайбрек до излъчване на победителя).

С класирането си на финала в Баку руските гросмайстори Пьотър Свидлер и Сергей Карякин си осигуриха участие в турнира на претендентите за световната титла по шахмат, който ще се състои през март следващата година.

В него ще участват 8 шахматисти: Ананд като учостник в миналогодишния мач за званието световен шампион с Магнус Карлсен, двамата най-добре представили се в сериите Гран при, двамата финалисти от турнира за Световната купа (Карякин и Свидлер), двамата шахматисти с най-висок рейтинг и още един, който ще получи персонална покана от организаторите.