Груба грешка в цайтнота на китайския гросмайстор Дин Лижън позволи на руснака Ян Непомнящи да спечели седмата партия и отново да поведе в мача за световната титла по шахмат.

Точно на преполовяването на срещата в Астана 32-годишният Непомнящи води с 4:3 точки в един от най-непредвидимите мачове за короната в модерната история на играта.

До момента Непомнящи на два пъти повеждаше след победи във втората и петата партия, но Дин успяваше да изравни с успехи в третата и в шестата партия.

В днешната среща китаецът, който играеше с черните фигури, имаше минимално игрово предимство, което се появи на 23-тия ход, на който той реши да жертва качество за сметка на игрова инициатива.

Позицията на Дин изглеждаше достатъчно солидна, за да му осигури поне реми, но на 33-тия ход, с по-малко от минута за мислене на часовника, той допусна груба грешка, която му коства загуба на пешка и пълно разпадане на позицията. Четири хода по-късно, на 37-мия, Дин се предаде, за да може Непомнящи да фиксира третата си победа в изиграните седем партии.

В сряда предстои почивен ден за двамата гросмайстори, а мачът продължава с осмата партия в четвъртък, в която китаецът ще бъде с белите.