Изключителен успех постигна талантливият великотърновски шахматист Емил Стефанов в Парачин, Сърбия, където се проведе традиционния открит международен турнир "Спортно лято 2015" (Открито първенство на централна Сърбия). Той е разделен на две категории: А турнир - за играчи с ЕЛО 2100 и Б - под 2100.

За втора година в по-силния турнир се включи и 16-годишният Емил Стефанов (ШК "Етър"). Ученикът на ПМГ "В. Друмев" бе със стартов номер 99 от 115 участници. Любопитно е, че в Парачин участваха и останалите юноши и девойки от националния ни отбор до 16 години, които миналата година заедно с Емил представиха достойно България на младежката Олимпиада по шах в Унгария. Турнирът в Парачин събра общо 254 участници от 18 държави. Те играха класически шах на контрола 90 мин. + 30 сек. на ход на състезател за цялата партия. Двукратният шампион на България, Емил Стефанов направи един много успешен турнир, покачвайки личния си рейтинг с цели 123 пункта! Така той за първи път ще премине границата от 2200 в новата ранглиста следващия месец. Още 100 точки са му необходими за ФИДЕ майстор. Стефанов започна с красива победа над международния майстор от Хърватия Златко Мартич. Последваха няколко ремита: с ФИДЕ майсторите Павел Мартинов от Русия и Сърджан Чарнич от Сърбия, както и Вук Джорджевич, също от Сърбия. В 5-и кръг Емил бе надигран от опитния български международен майстор Димитър Мархолев, който също направи невероятно силен турнир и завърши 11-и в генералното класиране. Точно тогава имаше двоен кръг и въпреки умората и загубата, Емо бързо се съвзе и победи нов силен противник - ФМ Сречко Тошич. В 7-я кръг загуби от дългогодишната лидерка в световната ранглиста в своята възрастова група, Ана-Мария Мариянович от Унгария. Интересно е, че преди две години тя участва на детската Купа на България "Търновската царица" и с лекота стана първа. Емил имаше отлични шансове за реми, но рискува за победа.

Финалът на турнира бе успешен за младия търновец - 1,5 от 2 точки. В последния кръг спечели красиво след четири часова партия срещу нов международен майстор, Младен Миленкович от Сърбия. Така с 5 от 9 точки Емил Стефанов се нареди сред най-успешно представилите се българи, както и юноши на турнира. Той игра само с противници с рейтинг над 2250, който значително надвишаваше неговия (2088).