Унгарецът Петер Леко и Гата Камски от Съединените щати станаха първите двама гросмайстори, които се класираха за четвътрфиналите на турнира на претендентите за участие в Световното първенство по шахмат.

В четвъртия кръг Леко спечели в Елиста с черните фигури срещу играещия за Турция Михаил Гуревич и дръпна с 3,5:0,5 точки. Играят се 6 партии. Унгарецът победи на 40-ия ход в Защита Нимцович и узакони превъзходството си над Гуревич.

Камски, който пристигна в Калмикия директно от „М-Тел Мастърс", също се наложи с черните в Каталонско начало над французина Етиен Бакро.

За да се класират за шампионата на планетата в Мексико двамата трябва да преодолеят по още един съперник. Петер Леко очаква победителя от мача Юдит Полгар - Евгений Бареев (1:3), а Гата Камски ще срещне спечелили в двубоя Борис Гелфанд - Рустам Касимджанов (2:2).

В руски сблъсък Александър Гришчук спечели и води с 3:1 срещу Владимир Малахов и се нуждае от реми в оставащите две партии, за да бъде четвъртфиналист.