Иван Чепаринов приключи участието си на Европейското индивидуално първенство по шахмат. В двубой от последния 11-и кръг той завърши наравно с белите фигури с чеха Давид Навара.

Въпреки това роденият в Асеновград Чепаринов приключи първенството на престижното пето място с актив от 8 точки, като разделя 4-14 място заедно с още 10 други шахматисти.

Шампион с 8,5 половина стана руснакът Максим Матлаков, който в последния кръг завърши реми с грузинеца Баадур Джобава, който също събра 8,5 точки, а с толкова приключи и бронзовият медалист Владимир Федосеев (Русия), който победи с белите фигури сънародника си Дмитри Яковенко.

И от Лозана потвърдиха: Българската шахматна федерация е аут от Европа!

Жалбата не беше уважена

Чепаринов и Навара, който е състезателят с най-висок коефициент ЕЛО сред всички участници на шампионата в Минск - 2739 точки, бе фиксирано след 28 хода игра.

30-годишният Чепаринов приключва турнира с увеличаване на ЕЛО-то си с 13,4 точки и така то преминава границата от 2700, като достига до 2701 точки.

Участие в шампионата на Стария континент взеха 397 шахматисти.