Българката Белослава Кръстева победи с белите фигури Роксанхел Обрегон Гарсия (Куба) в партия от деветия кръг на Световното първенство по шахмат до 20 години в Мексико Сити.

Кръстева продължава без поражение на шампионата и след шест победи и три ремита излезе на първо място във временното класиране с актив от 7,5 точки, на 0,5 пред следващите три шахматистки в подреждането.

Сред тях е и китайката Маяои Лу, която е следващата противничка на българката в десетия, предпоследен кръг.

В открития турнир Момчил Петков в партия от деветия кръг допусна първа загуба след като отстъпи пред кубинеца Кемел Антонио Гарсия и заема 28-а позиция с 5,5 точки, на 2 зад лидера Марк'андрия Маурици (Франция).

Петков ще срещне италианеца Габриеле Лумаки в десетия кръг. Лумаки също има 5,5 точки.

Световното първенство продължава до 1 октомври, като призьорите ще бъдат излъчени след изиграването на 11 кръга по швейцарската система.