Националният отбор на България се класира на 20-о място при мъжете и на 16-о място при жените на световната шахматна Олимпиада, която завърши в Истанбул. В последния 11-и кръг мъжете на България не дадоха шанс на Венецуела и ги надиграха с 4:0 точки.

Световният шампион Веселин Топалов надигра Едуардо Итурисага, а Кирил Георгиев, Иван Чепаринов и Александър Делчев също спечелиха мачовете си. Националите събраха 14 т. и са 20-и от 150 участващи отбора.

Малко по-добро е класирането ни при жените. Там българките са 16-и, въпреки че загубихме от Китай с 1,5:2,5 т. След този двубой националките останаха с 14 т. от 127 отбора.

Мъжкият отбор на Армения стана за трети път шампион на шахматна Олимпиада. Русия, който беше първи по рейтинг, остана втори и по този начин няма без победа на Олимпиада от 2002 година. Армения и Русия събраха по 19 точки и спорът се реши по допълнителни показатели. Златна се оказа победата на Сергей Мовсесян срещу унгареца Золтан Алмаши и така арменците спечелиха турнира за трети път в последните 4 Олимпиади (след 2006 и 2008 г). За бронзовите медали се пребориха украинците, а китайците се наредиха на четвърто място.

При жените олимпийската титла завоюва Русия, която защити титлата си от предното издание на Олимпиадата. Втори са дамите на Китай, които победиха България в заключителния кръг с 2,5:1,5, трети са представителките на Украйна. Българките с 14 точки заеха 16-о място в крайното класиране.