Няколко часа след настъпването на новата година на „Тича" направиха нещо, което накара феновете да се чудят какво става в Черно море. Освобождаването на петима основни футболисти, при това без каквито и да е финансови претенции, е безпрецедентен ход във футболната ни история. И то след една от най-успешните есенни кампании на Моряците от десетилетия насам. Три кръга преди края на редовния сезон Черно море е на три точки зад третия Левски, а старши треньорът Георги Иванов заговори през декември дори за преследване на евротурнирите. Вместо това за ЧНГ Гонзо остана без Симеон Райков, национала Сашо Александров и още няколко момчета, на които държеше.

Подвластни на емоциите, част от феновете на Черно море възроптаха. Вярно, под сурдинка, но с оглед мощта на собствениците всякакво друго обществено недоволство изглежда неуместно, даже невъзможно. А и няма нужда от него.

Какво се случва на „Тича" зад кадър?

Може би се ражда един съвсем нов, преосмислил политиката си клуб, нагаждащ се експресно към реалностите. А днес в „А" група те са две. Или инвестираш страшно много пари като Кирил Домусчиев в Лудогорец и Цветан Василев в Ботев, или поемаш по пътя на Гриша Ганчев в Ловеч, залагайки на собственото производство. Всяко бягство извън тези два варианта обрича дори клубове като Левски и ЦСКА на безвремие. Да не говорим за такива като Черно море или пък Локомотив София.

Очевидно край морето слагат точка на финансовия разгул и прекратяват хвърлянето на пари залудо. ТИМ къде официално, къде не, е на „Тича" вече 10 години. За този период са похарчени над 50 милиона лева, срещу които отборът игра 2 загубени финала за купата, няколко двубоя в Европа и до там. Трофей - никакъв! Сериозно присъствие в първенството - също!
Подобно е положението и с феновете. Когато ТИМ наследи Черно море от Илия Павлов, средната фенска посещаемост бе около 2300 души на мач. Днес е 2250. Т.е. на всеки инвестиран милион в клуба ТИМ е губел по един фен! Тогава какъв смисъл има да се инвестират такива суми? За кого да ги наливаш? Нали в крайна сметка футболът е за феновете. Когато тях ги няма на стадиона, се превръщаш в... Николай Гигов. Харчиш пари, за да си имаш отбор, благодарение на който чат-пат да се появяваш по телевизията. Друга полза няма.

А тримата от ТИМ дори и това не искат

Не искат не само да се появяват по телевизията, но и да ги знаят как изглеждат. Т.е. похарчили са 50 милиона заради един социален ангажимент към варненци.

Прекалено голяма цена е обаче тази за какъвто и да е социален проект. Особено пък футболен. Особено пък в град като Варна. Там за другия местен тим - Спартак, няма кой да извади 500 000 лева. Откъде накъде тогава собствениците на Черно море да са длъжни да дават по 4, по 5 милиона, за да живеят добре там я някой като Електричката, я друг като Кривия, я трети като Жардел? И хората от ТИМ просто решиха да преструктурират фирмата си „Черно море". Да я превърнат като другите, които са под шапката им.

Очевидно от тук нататък клубът на „Тича" ще живее от това, което сам си произведе, продаде и спечели. Плюс, естествено, задължителната дотация от собствениците. Но тази дотация едва ли ще надхвърля повече от милион, милион и половина. Така Черно море става вече съвсем друг, нормално функциониращ клуб. И колкото по-рано и другите от този сой предприемат подобен ход, толкова по-бързо ще се нормализира „А" група.

Черно море е в седмицата, но няма никакъв шанс да е в тройката. Просто няма как всички мачове от топ 7 да се играят само на „Тича". Отборът отпадна и от купата. Т.е. напролет ТИМ трябва да похарчи още около 1,5 - 2 милиона лева, за да поддържа някакъв отбор от наемници, които на практика няма за какво да играят. Те нито могат да са в тройката, нито могат да са осми. В същото време този тим на Георги Иванов бе сформиран, след като пари за новите попълнения се взеха от бюджета на... детско-юношеската школа.

Очевидно в ТИМ проумяха, че само с наемници не само не се печелят войни, но и трудно се живее. И затова сега ще върнат на школата онова, което й взеха лятото. Което е задължително като ход, защото в момента във Варна са едни от най-добрите подрастващи у нас. Черно море е трети в елитната група при 19-годишните само на точка зад безспорния лидер Литекс.

При 17-годишните варненци са пети на две точки зад втория Литекс. Т.е. край морето има огромен потенциал млади футболисти. При сегашната схема на работа в клуба на тях шанс няма да им бъде даден. Докато след новогодишните рокади Черно море вече спира да бъде мащеха към тези, които са на „Тича" заради идеята, а не заради парите. И нищо чудно след 4-5 години във Варна да берат плодовете, с които днес преяждат в Ловеч. Стига да имат търпение в тази петилетка.