Официалният сайт на Черно море съобщава, че днес се навършват 92 години от спечелването на Царската купа. По този повод ръководството на клуба честити на привържениците годишнината от триумфа с първата историческа титла за "моряците" и българския футбол.

През 1925 г. Владислав става шампион на Варна и Варненска Окръжна спортна област (ВОСО) след седем победи и един равен резултат срещу преките си конкуренти. По този начин, отборът си спечелва правото да се пребори за държавната титла, която е първата в историята на Българския футбол след проваления турнир от предната година.

В подготовката за финалния турнир Владислав среща в приятелски мач силния отбор на АС 23 (София) на 23 юли и го побеждава с 2:1. Първият противник в елиминационния турнир за Царската купа е Асеновец (Сливен), но гостите не се явяват и Владислав печели служебно. На полуфинала варненци се изправят срещу младия и амбициозен състав на Левски (Дупница) и без сериозн усилия побеждават с 4:0.

Финалният мач е насрочен на 30 август в София на игрище "Юнак". Другият финалист е победителя от Софийската спортна област, Левски (София).

Снимка 310123

Източник: Официален сайт на Черно море

Още в 3-ата минута лявото крило на варненци Андрей Иванов отправя силен удар към вратата на Левски и заварва неподготвен вратарят Петър Иванов - Вертер, който в опита си да парира удара, вкарва топката в собствената си мрежа, 0:1.

Около 15 минути преди края на редовното време, капитанът на Владислав Егон Терцета поема топката и след самостоятелна акция шутира и затвърждава победата за своя отбор - 0:2.

България има първия си футболен шампион - варненският Владислав. След финала ръководството на БНФС дава вечеря за двата тима в столичния ресторант "Славянска беседа", съпътствана с речи, поздравления и наздравици.

Официално: Черно море подаде жалба срещу съдийството в мача със Септември