Евертън победи Челси с 1:0 с гол от дузпа през първото полувреме. Мачът от 12-ия кръг на английската Висша лига премина при териториално и игрово превъзходство на гостите от Лондон, но тактиката на учителя Карло Анчелоти се оказа по-успешна от тази на ученика Франк Лампард.

Двата отбора се сбориха здраво в първите минути. Домакините дори бяха малко по-добри и атаките им бяха по-остри.

В 21-ата минута Менди тръгна към една топка в ъгъла на наказателното си поле, но действието му беше неразчетено и помете търсещия точно това Доминик Калвърт-Люин. Дузпата отсъдена от Джон Мос беше безспорна. Гилфи Сигурдсон литна сенгалския вратар наляво и стреля по земя в опразнената част за 1:0.

Гостите се посъбудиха в края на първата част, но стигаха до центрирания. Вратарят на Евертън Пикфорд на два пъти получи леки контузи, но остана в игра. Във втория случай Мейсън Маунт засили с ръце играч на Евертън в стража,

Снимка 509480

В 47-ата минута Пикфорд излезе да боксира на дузпата и за малко да бъде прехвърлен.

Челси имаше инициативата, но домакините контраатакуваха при всяка въжзожност. При една от тези контри Калвърт-Люин беше пометен в наказателното поле от Бен Чилуел. След разглеждане от ВАР, както в дербито на Манчестър, показа, че нападателят е бил в засада и дузпата отпадна автоматически.

Въпреки всички усилия на лондонския тим, до изравнителен гол не се стигна. Около деситна минути преди края Мейсън Маунт стреля опасно, топката беше недостижима за Пикфорд, но се отклони в лявата му греда. Моментът илюстрира целия мач.

Евертън: Пикфорд, Кийн, Холгейт, Мина, Годфри, Иуоби, Алан, Дукуре, Сигурдсон, Ричарлисон, Калвърт-Люин

Челси: Менди, Чилуел, Джеймс, Силва, Зума, Ковачич, Канте, Маунт, Хавертц, Вернер, Жиру

След загубата Челси загуби темпо и не можа да изпревари лидерите Тотнъм и Ливърпул. "Сините" останаха трети с 22 точки, на две от челното дуо.

Евертън влезе в групата отбори с 20 точки и е на седмо място. Другите с този актив са Уест Хям, Саутхямптън и осмият Манчестър Юнайтед.