Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1987/88 година.

1988 година: ПСВ (Айндховен) - Бенфика 0:0 (6:5 след изпълнението на дузпи)

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА, ЦФКА СРЕДЕЦ БЕЗПОМОЩЕН СРЕЩУ БАЙЕРН (МЮНХЕН)

Купата на европейските шампиони 1987/88 е 33-то издание на турнира. 32 клубни отбора участват в него, в това число 31 национални шампиона от предходния сезон и Порто като носител на трофея.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

Това е последната година, в която жребият не е дирижиран. Причина за това става сблъсъкът от първия кръг между грандовете Реал (Мадрид) и Наполи.

Финалът се играе на 25 май 1988 г. на Некарщадион в Щутгарт пред 70.000 зрители.

ПСВ Айндховен държи с тази титла рекорда за най-лошо представяне на победител, след като от четвъртфиналната фаза до финала включително не постига нито една победа, а продължава с голове на чужд терен.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В НАДПРЕВАРАТА ПРЕЗ СЕЗОН 1987/88:

Нюшател Ксамакс (Швейцария), ФК Куасиси (Финландия), Байерн (Мюнхен), ЦФКА-Средец, Реал (Мадрид), Наполи, Лилестрьом, Линфийлд, Бордо, Динамо (Берлин), Рапид (Виена), Хармун Спартанс (Малта), ПСВ (Айндховен), Галатасарай, Стяуа (Букурещ), МТК, Шамрок (Роувърс), Омония, Динамо (Киев), Рейнджърс, Олимпиакос, Гурник Забже, Орхус (Дания), Жунес Еш (Люксембург), Бенфика, Партизани (Тирана), Фрам (Исландия), Спарта (Прага), Малмьо, Андерлехт

ЦФКА-СРЕДЕЦ ЛИКУВА С ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА НА БЪЛГАРИЯ

Младото поколение на „армейците" съумява да триумфира с шампионската титла на България през сезон 1986/87. В селекцията на Димитър Пенев личат имената на изключителни таланти като Любослав Пенев, Емо Костадинов, Христо Стоичков и др. До последно в ролята на фаворит за титлата е спряган отборът на Левски, който тогава има изключително балансиран състав. Всичко се решава в предпоследния кръг, когато двата отбора се изправят един срещу друг в директен спор за титлата. Стадион „Васил Левски" е препълнен, а в герой за „червените" се превръща Христо Стоичков. Вечното дерби се играе на 30-и май 1987-година, Ицо е точен в 80-ата минута, като това е и дебютното му попадение срещу „сините". С красив и прецизен удар той изпраща топката зад гърба на Борислав Михайлов. Така „златото" отива на „Армията".

Миналогодишният шампион- Берое е на път да осъществи немислимото и да  изпадне. Заралии завършват с еднакъв точков актив с изпадащия Академик (Свищов). Старозагорци обаче са по-добра голова разлика и се спасяват от уникалния резил. Първенството е белязано от изключително много попадения, като голмайстор на шампионата става Наско Сираков с 36 гола. На втора позиция се нарежда Петър Александров от Славия с 33 попадения, а третото място е за Лъчо Танев от ЦСКА „едва" с 28 гола.

ЖРЕБИЯТ ПОСИЧА ЦСКА, БАЙЕРН ОТНОВО ЕЛИМИНИРА „ЧЕРВЕНИТЕ"

Талантливият тим на Димитър Пенев няма никакъв късмет при жребия, падайки се още в първия кръг срещу Байерн (Мюнхен). Немският гранд още ближе рани по загубения няколко месеца по-рано финал срещу Порто и сега е повече от безкомпромисен срещу родния представител. Първата среща на „Олимпиащадион" завършва при катастрофалното 4:0.

Четирите попадения падат още до 62-ата минута. След половин час игра Вегман отправя лек, но техничен и точен удар, който попада в мрежата зад Досев. От този момент нататък домакините се развихрят и без особени проблеми покачват резултата до 4:0. Баварците демонстрират сериозна класа в мача и не оставят особени шансове за ЦСКА относно предстоящия реванш.

Реваншът на „Васил Левски" е лишен от сериозен зрителски интерес. Едва 15 000 човека идват да наблюдават срещата между българския и немския шампион. В досегашните мачове между Байерн и ЦСКА в турнира на шампионите е наложена една традиция - българите да получават по четири гола при гостуванията си в Мюнхен, а „армейците" на свой терен винаги да побеждават. И докато четирите гола бяха спазени в предишния мач, то червените не можаха да победят на своя стадион.

„Червените" имат куп кадрови проблеми, които им пречат да сглобят оптимален състав - Лъчо Танев е контузен и отсъствието му се чувства осезателно. Нашите отправят само един сериозен удар за целия мач - в 12-ата минута Пенев стреля с глава и удря страничния стълб на Ауман.

НАЙ-ИНТЕРЕСНИЯТ ДВУБОЙ Е ОЩЕ В ПЪРВИЯ КРЪГ

Това е последната година, в която жребият не е дирижиран. Причина за това става сблъсъкът от първия кръг между грандовете Реал (Мадрид) и Наполи, който от мнозина специалисти е определен за най-интригуващата битка в целия турнир. „Кралете" домакинстват на празни трибуни, тъй като са наказани от УЕФА заради инцидентните от миналия сезон в мача срещу Байерн (Мюнхен). Това обаче не възпира грандът да постигне успех с 2:0 над Марадона и компания. Точен за успеха е Мичел, а автогол си нанизва Де Наполи.

Реваншът на „Сан Паоло" се играе пред 80 000 екзалтирани тифози на „партенопеите", които подкрепят по всякакъв начин своите любимци. Реал обаче се измъква от коварната ситуация и се добира до равенство 1:1. Франчини бележи за домакините още в 9'ата минута, но Бутрагеньо потушава страстите в 44-ата.

Като относителна изненада може да се отбележи и отпадането в най-ранната фаза на Динамо Киев, който се сгромолясва срещу Глазгоу Рейнджърс. Съветският гранд печели домакинството си 1:0, но на реваншът се превръща в жертва на сърцатите шотландци и бива отстранен след попадения на  Марк Фалко и Али Макойст.

Реваншът между Партизани (Тирана) и Бенфика пък не се състои, тъй като албанците  са дисквлаифициарни от турнира заради 4 червени картона в първия двубой срещу „орлите".

ШАМПИОНЪТ Е ДЕТРОНИРАН НА ОСМИНАФИНАЛ!

Порто напуска надпреварата за КЕШ на осминафинал. „Драконите" елиминират югославския Вардар без никакви трудности в първия кръг, но в следващата фаза трябва да се сражават с устремения към трофея тим на Реал (Мадрид). Първият двубой между двата тима се играя на „Местая" във Валенсия, като мнозина смятат, че това ще даде леко предимство на Порто. Специалистите на път да познаят, тъй като до 81-ата минута гостите водят с 0:1. Предимство на португалците дава добилият си вече култов статут- Рабах Маджер. Реал демонстрира класа в последните минути и след попадения на Санчис и Санчес се поздравяват  с пълен обрат.

Реваншът на „Даж Анатш" протича по същия сценарии. Порто отново повежда в резултата в 23-ата минута, но два гола на Мичел слагат край на „синьо-бялата" приказка в Европа.

СЕНЗАЦИЯТА ПСВ (АЙНДХОВЕН)!

През 1985 година холандският тим предприема нова насока на своето развитие с назначаването на спорния-директор Ханс Краай.

„Филипсите" стартират с привличането на много класни попълнения е лицето на Рууд Гулут, Сьорен Лерби, Гералд Ваненбург и Ерик Геретс. След скандал с ръководството, първият напуска в посока Милан срещу рекордната по това време сума от 7,7 млн. евро. Малко по-късно за треньор на ПСВ е назначен Гуус Хидинк, а клубът се подсилва и с Роналд Куман.

Сезон 1987/88 година става най-добрият в историята на ПСВ. Като на шега всичко започва с трудно представяне в първия кръг срещу Галатасарай. Холандците печелят първия двубой с 3:0, но след това треперят до последно след загуба с 0:2.

На осминафиналите ПСВ успява да се справи и с първенеца на Австрия- Рапид (Виена). Този път холандците демонстрират класа и печелят двата си двубоя. Отлично представяне в тези срещи имат голмайсторите Ван Ерле, Джилаус и Сьорен Лерби.

Оттук насетне ПСВ буквално „заключва" своята врата, стигайки до финал след успехи с попадения на чужд терен. От здравата защита и уникалния късмет на „филипсите" си патят Бордо и Реал (Мадрид) с огледални мачове 1:1 и 0:0. Герой във въпросните битки става стражът Ханс ван Брьокерен, който сътворява чудеса от храброст, за да класира своите на сензационен финал.

Опонент в битката им за трофея става португалският Бенфика. „Орлите" имат сравнително лек жребий, разминавайки се с грандовете. Все пак селекцията на Антонио Жозе де Консейсао Оливейра елиминира актуалните и доста силни през този период тимове на Спарта (Прага), Андерлехт и Стяуа (Букурещ).

НАЙ-СКУЧНИЯТ ФИНАЛ ЗА КЕШ!

На "Некерщадион" в Щутгарт зрителите остават разочаровани, като са свидетели на позиционна игра, без много положения за гол.

Стига се до дузпи, където след 11 точно изпълнени наказателни удари, фаталният пропуск идва от португалска страна. Грешникът в състава на Бенфика се казва Антонио Велозо, като неговият изстрел е спасен от стража на ПСВ Ханс ван Брьокелен. Така ПСВ дочаква своя звезден час и достига до така бленуваната КЕШ. Гуус Хидинк разполага с футболисти от висока класа на всички постове, които обаче блестят най-вече като колектив, а не като индивидуалности.

Само месец след триумфа на ПСВ, Холандия става европейски шампион на първенството в Западна Германия, с което настъпва пълният ренесанс за футбола в Ниската земя.

Голмайсторският приз на турнира се поделя между цели 7 човека. Това са авторите на 4 попадения- Петър Новак, Рене ван дер Джип (Ксамакс), Рабах Маджер, Али Макойс, Руй Агуаш, Джордже Хаджи и Мичел.

ПСВ (АЙНДХОВЕН)-БЕНФИКА 0:0 (6:5 след изпълнението на дузпи)

СТАДИОН: "Некерщадион", гр. Щургарт (Германия), посещаемост: 68 000 зрители

СЪДИЯ: Луиджи Аньолин (Италия)

ПСВ: Ван Брьокелен, Геретс (к), Нилсен, Куман, Хайнце, Ван Аерле, Ваненбург, Линскенс, Лерби, Кийфт, Гилхаус (107 - Янсен),

Бенфика:
Лоуро, Велосо, Мозер, Дито, Магаляеш, Елцо, Пачеко, Шеу (к), Чикиньо, Магнусон (112 - Хайри), Руи Агуаш (51 - Вандо).

Пътят на ПСВ до титлата:

Първи кръг:
ПСВ - Галатасарай 3:0, 0:2

Втори кръг:
ПСВ - Рапид (Виена) 2:1, 2:0

1/4-финал:
ПСВ - Бордо 1:1, 0:0

1/2-финал:
ПСВ - Реал (Мадрид) 1:1, 0:0

Финал
ПСВ - Бенфика 0:0 (6:5)