Виляреал ще трябва да направи днес това, което никой от европейските съперници на Арсенал не успя да направи в последните девет мача, за да успее да го отстрани на 1/2-финалите в Шампионската лига.

Лондончани водят с 1:0 след първия мач и счупиха рекорда без допуснат гол в Шампионската лига. След като вече 829 минути вратата на тима не е поразявана, в историята може да остане и постижението на Аякс в КНК през 1987 г. И за двата тима двубоят е последен шанс да запазят живи шансовете си за участие в Шампионската лига и през следващия сезон.

Задачата наистина изглежда тежка за испанския тим, който трудно вкарва голове този сезон, а най-голямата му победа в Лигата този сезон е с 2:1 над Евертън в III предварителен кръг.

Всъщност, откакто УЕФА промени формата на Шампионската лига и премахна втората групова фаза, нито един отбор не е прогресирал толкова напред в един сезон, вкарвайки толкова малко голове, колкото Виляреал.

"Жълтата подводница" спечели само един от последните си 8 мача в Примера дивисион, а в събота отстъпи с 0:2 пред Реал Сосиедад. В този мач треньорът Мануел Пелегрини даде почивка на 10 от футболистите, загубили с 0:1 на "Хайбъри" миналата сряда. Сесар Арсо бе единственият "оцелял" от мача с Арсенал.

След загубата тимът е на 10-о място и крайният успех в Лигата е единственият им шанс да участват в Европа и следващия сезон.

Същото се отнася и за Арсенал, който не успя да победи Тотнъм в лондонското дерби (1:1) в ранния съботен следобед. Така, ако "шпорите" вземат оставащите си два мача у дома с Болтън и навън с Уест Хям до края на сезона, ще завършат 4-и във Висшата лига.

"Мачът с Арсенал е най-важният за нас на този етап от сезона, така че там историята ще е съвсем различна" - предупреди след съботното поражение наставникът на Виляреал Мануел Пелегрини.

"През първото полувреме срещу Тотнъм не успяхме да постигнем добра физическа форма - оправда се пък мениджърът на Арсенал Арсен Венгер. - Но така става, когато играеш на всеки три дни."

Виляреал ще играе без двамата си титулярни централни защитници Гонсало Родригес и Хуан Пеня, а Алесио Такинарди, който заместваше в същата зона миналата сряда, е наказан. Затова пък се завръща титулярният вратар Себастиан Виера.

Анри, Фабрегас, Ебуе, Люнгберг и Хлеб бяха извадени от титулярния състав на Арсенал в събота. Първите трима влязоха в хода на мача, но Сендерос получи сериозна контузия и дори не отпътува за Испания. Това означава титулярно място за английския национал Сол Кембъл.