Воденият от Ивайло Петев АЕЛ (Лимасол) сензационно победи Зенит в първа среща от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. С няколко минавания на центъра за целия мач и едно-единствено положение кипърският тим спечели с 1:0 и постави на карта съдбата на Андре Вилаш-Боаш, който едва ли ще запази поста си, ако в реванша питерци не заличат пасива си.

Гола за АЕЛ отбеляза Лукаш Гикиевич в 63-ата минута с глава. Малко по-късно Аксел Витсел си изкара червен картон за удар без топка и остави питерци с 10 човека. Преди гола Зенит държеше мача под контрол и пропусна 4-5 отлични възможности, но липсата на концентрация у Хълк, Дани и компания позволи на домакините да оцелеят.

В стартовата единайсеторка на Петев присъстваха само двама кипърци - защитниците Валентинос Сиелис и Мариос Николау. Сред останалите титуляри имаше футболисти от Бразилия, Испания, Португалия, Франция, Мароко и Полша.

Андре Вилаш-Боаш можеше да разчита на всичките си звезди, начело с Хълк и новото попълнение Есекиел Гарай. Двамата се присъединиха към тима само преди седмица, но въпреки изоставането в подготовката, започнаха от първата минута. Хосе Саломон Рондон и Андрей Аршавин останаха на пейката, а триото в атака оформиха Дани, Хълк и Александър Кержаков.

АЕЛ (Лимасол) - Зенит 1:0

1:0 Гикиевич (63)

Жълти картони: Каду, Зезиньо, Сиелис, Елефтериу (А); Кришито, Файзулин (З)

Червен картон: Витсел (66)

Съдия: Марио Страхоня (Хърватия)

Стадион: "Антонис Пападопулос", Ларнака